| Pisica3000 a întrebat:

Buna TPU inainte sa iti intinzi fondul de ten este bine sa pui o crema pe fata?

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

In general da, un primer ca sa nu-ti incarce porii si sa se fixeze mai bine intregul machiaj.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde si de crema si cum se comporta fondul de ten cand o aplici. Unele creme au o textura siliconata ( asta de exemplu : http://lifemagazin.hu/wp-content/uploads/2013/09/clinique-ddml.jpg ) si faciliteaza aplicarea fondului de ten daca acesta este mat, practic fondul de ten nu se mai agata de cojite si nu arata inestetic daca ai zone uscate. Dar daca fondul de ten e cremos si crema la fel, nu te ajuta cu nimic. Alege o crema lejera care se absoarbe foarte repede in piele daca vrei sa folosesti.

Sau poti sa-ti iei direct un primer si crema sa o aplici doar seara : https://www.eyeslipsface.com.ro/primer/primer-mineral-pentru-fata-4.html

Crema ai grija sa fie curata la ingrediente, decat sa aplici o crema ticsita de alcool, parfum si alte ingrediente care deshidrateaza tenul mai bine nu aplici nimic sau te poti rezuma la un mixt dintr-un ulei cu o concentratie oleica mai mare ( ex : ulei de migdale dulci presat la rece, argan) si cateva cu o concentratie scazuta ( ex : macese ).
Gasesti o lista aici : http://pasagera.ro/uleiuri-de-baza-uz-cosmetic.html

| Holy2010 a răspuns:

Categoric. Pasii ce trebuie urmati sunt curatarea tenului, crema hidratanta, fond ten pudra, blush/contur/highlight(optional).
Daca nu vrei sa folosesti crema hidratanta si tenul tau nu este foarte uscat poti opta doar pentru BB cream dar avand in vedere ca e iarna si frig afara nu iti strica protectia oferita de o crema.

| MentalDisorder2 a răspuns:

N-ai nevoie de fond de ten.
Daca e sa te placa cineva, sa te placa asa cum esti tu, nu o masca de 2 mm de fond de ten.
winking

| Tiberiu_Mihai_1983 a răspuns:

Absolut. Ti-as recomanda crema de pantofi pentru o mai buna consistenta. N-ai vrea sa-ti ramana urme neuniforme cand te calca lumea in picioare.
Raspuns bineinteles in context.

| Iyuire a răspuns:

Daa