| adutzadragutza a întrebat:

Buna TPUwinking, mai este putin si vine vara chiar daca vremea inca nu este foarte bunawinking, deci problema este ca au trecut si sarbatoriile de Paste si, multa mancare+ dulciuri = calorii in plus.Nu sunt mare am 13 ani si totusi vreau sa mai slabesc putin la burtica si la picioare, cateva sfaturi utile va rog, daca s-ar putea din propria experienta aa si ps : nu vreau diete drastice si infometarii laughing deoarece nu sunt asa grasa, sunt doar putin plinuta pe picioare si la burticawinking aaa da si : nu ma pot abtine din mancat dulciuri? ce sa fac? daca asa avea un cos plin cu ciocolata in 30 de min nu ar mai ramane nimic si stiu ca nu e bine straight face funda cine ma poate ajuta la restul dau un Folositor si Va multumesc tuturor anticipathappy

Răspuns Câştigător
| Andra_8716 a răspuns:

Buna!
Of. deci sa incepem:
In primul rand nu mai mananaci ABSOLUT DELOC: prajituri cu zahar, ciocolata, snacks.uri, covrigi, napolitane, biscuiti, fornetti sau produse de patiserie, NU mai mananci paine alba, (poti manca o felie de paine intermediara la fiecare masa, dar fii atenta, doar o felie la fiecare masa),NU mai mananci produse de la fast food (delocc), NU mai mananci cartofi prajiti,carne prajita sau orice prajit, NU mai bei sucuri carbogazoase( nu bea nici ceai cumparat, sau suc natural cumparat---mai bine iti prepari tu din cateva fructe un suc natural, sau daca te`ai plictisit de apa poti bea ceaiuri,cel mai bine neindulcite, dar dupa cum stim, nu sunt bune de nimic,asa ca poti pune o tableta de zaharina la o cana),NU mai mananaci paste fainoase( cum ar fi spaghete, macaroane, fidea).
Poti manca: piept de pui la gratar, peste la gratar( nu prea gras), carne( sa nu fie de porc I don't want to see sau vita I don't want to see) la cuptor, LEGUME la cuptor, LEGUME pe gratar, FRUCTE( in fiecare zi daca se poate cate 5 portii de fructe), cereale integrale.
Cateva sfaturi pentru, mese: dimineata poti manca: un iaurt simplu( sa nu mananci iaurt cu fructe ca ingrasa MULT MAI MULT decat cel simplu, daca vrei neaparat un iaurt cu fructe iti poti pune cateva fructe proaspete in iaurtul simplu) cereale integrale, poti bea un pahar de lapte( nu cred ca se depune asa mult UN PAHAR), fructe, leguma, iti poti face o omleta din 3 albusuri si un galbenus.
Ptr. masa de pranz poti opta : carne de pui sau legume la gratar, la cuptor, la grill( NU PRAJIT)., supe de legume, ciorbe de legume, de pui.
Intre mese poti savura FRUCTELE :X
Seara mananci mai putin si incearca sa eviti sa mananci fructe seara pentru. ca fermenteaza ( sau cum se zice,,. )
Trebuie sa bei minim 2 litrii de apa pe zi,
MISCAREA. ar trebui sa faci si SPORT pentru. a slabi. Acum, ca timpul e frumos sunt multe sporturi pe care le-ai putea practica: tenis, backet, fotbal, volei, mersul pe bicicleta, pe jos,
Of,,. si eu la fel ca tine sunt. cand vad ceva dulce nu ma pot abtine I don't want to see. mai bine nu mai vad. mai bine plec laughing si tot ma intorc. Incearca crema de zahar ars. Mananca si tu mai putin dulce. sad. Adica o dt` pe saptamana nu strica sigh
Daca vrei si chiar ai pofta sa mananci ceva dulce poti manca o dt pe saptamana. crema de zahar ars. Gasesti reteta pe net si o poti face :* Nu ingrasa.
Eu sper ca te-am putut ajuta,:* SI, daca ai nevoie de cateva sfaturi despre alimentele pe care vrei sa le mananci si nu esti sigura ca nu ingrasa ma poti contacta cu un mesaj si eu iti voi raspunde:*
te-am pupat si bafta LA SLABIT :*:X

1 răspuns:
| DianAnda a răspuns:

Poi in primul rand pentru burtica iti recomand sa faci in fiecare dimineata dupa ce mananci 20 de abdomene. In caz ca nu mananci dimineata, numai la scoala, faci cand ajungi acasa. Seara ai putea face mai multe 30-40 cu pauza de 2 min la fiecare 10. Cel mai bine ar fi sa iti faci un program pe care sa il respecti(ore fixe). Abtine-te de la mancatul dulciurilor dupa ora 6. Pentru picioare iti recomand sa umbli cat mai mult pe jos daca ti-e lene sa mergi la alergat, sau pur si simplu sa urci si sa cobori scari cam 20 minute in fiecare zi. Succes happy