| anaishere a întrebat:

Bună,TPU! Mâine vreau să comand niște cosmetice, care se vând online, din America. Am următoarele curiozități:
1. Trebuie să plătesc transportul?
2. Cum se plătește? Cash sau card? Dacă se plătește cu cardul și am numai lei pe el(nu dolari; am adus vorba de dolari, pentru că produsele se vând în $ ) pot cumpăra acele produse?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

1. Lucrul ăsta trebuie să fie clar specificat pe pagina produsului respectiv.
2. Cu cardul sau prin Paypal, dacă acel vânzător acceptă și această metodă.
Conversia valutară se face automat.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. Cel mai probabil da. Mai mult ca sigur pe site ul de unde vrei sa comanzi îți zice ce si cat trebuie sa platesti.

Plata doar cu cardul la orice comanda internaționala.

| alina2k18 a răspuns:

1. Da, in caz in ca nu are transport international gratuit. Atentie : produsele nefiind trimise din Uniunea Europeana sansele sa platesti TVA la ele sunt mari.
2. Evident ca se plateste cu cardul pe site, abia dupa iti sunt trimise produsele, daca ai card in lei, se face conversia automat in dolari la ei.