| unbaiatfrumos69 a întrebat:

mi-am cumpărat si eu ulei de ricin ca să îmi crească părul mai repede...dar chestia e că nu stiu cum se aplica pe păr, cat trebuie să pun si daca trebuie sa îl amestec cu ceva. Mi-e foarte frică să nu imi cadă părul sau ceva de genuhappy
Mi-aș dori să îmi explice cineva
P.s: rog seriozitatehappy

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Parul nu creste mai repede cu nici un ulei, deoarece el creste hormonal, depinzand strict de ceea ce tu manaci, ca sa fie transformat in hormoni buni.
Uleiul de ricin si alte uleiuri ajuta la regenerarea si intarirea firului, de par, nu la cresterea lui mai rapida!
Da, poti amesteca parti egale de:
- ulei de ricin si ulei de nuca de cocos sau
- ulei de ricin si ulei de masline (organic, presat la rece).
Se incalzeste f putin amestecul de uleuri si se pune cu un tampon de vata DOAR LA RADACINA firului de par.
Se acopera capul cu un prosop sau batic vechi si se pastreaza uleiul pe cap 2-4 ore, dupa care se spala cu apa foarte calda si sampon, in mai multe transe, ca sa scapi de clabuc si ulei.
Se clateste normal cu apa calda si balsam.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu o sa iti creasca parul mai repede decat normal cu ulei de ricin. Daca mergea asa, nu se mai ducea maruta sa-si faca implant de foliculi de par, la turci.
Adica iti taie o parte din scalp, iti coase scalpul la loc, se extrag acei foliculi care sunt apoi implantati in zonele unde nu mai e par asa des.
Crezi ca s-ar mai duce cineva sa se taie-n cap, daca mergeau astea cu ulei de ricin, de vaccin, gaz lampant, ulei de jojoba, sau mai stiu eu? nu, s-ar fi dat toti cu ulei de ricin in cap si nu mai era nimeni chel sau cu parul rar laughing
ii vedeai pe toti pletosi pe strada happy

| melodrama a răspuns:

Am folosit si eu prostie d-asta, degeaba.

| AnONimaaaazi a răspuns:

De cazut parul, nu are cum sa iti cadalaughing) Am folosit si eu pentru sprancene si pot spune ca au crescut putin.
"Care sunt avantajele uleiului de ricin pentru cresterea parului?

Uleiul de ricin folosit in mod regulat pe radacinile parului si scalp este util pentru:
- cresterea parului;
- ingrosarea firului de par care incepe sa se subtieze;
- prevenirea deteriorarii parului;
- tratarea parului uscat;
- stralucirea si hidratarea parului si scalpului;
- prevenirea scalpului uscat;
- imbunatatirea starii generale de sanatate;
- prevenirea despicarii varfurilor si cresterea parului.

Cum se va folosi uleiul de ricin pentru prevenirea caderii parului?

Iata care este tehnica pentru aplicarea uleiului de ricin pe podoaba capilara, pas cu pas:
1. Cu varful degetelor se va aplica ulei de ricin la radacina firelor de par si pe scalp.
2. Se va distribui uleiul uniform prin masaj usor al scalpului.
3. Nu se va folosi ulei in exces pentru ca acesta va fi mai greu de indepartat si spalat de pe scalp.
4. Dupa aplicarea uleiului, parul se acopera cu o boneta din material plastic si se va inveli intr-un prosop.
5. Uleiul se va lasa sa actioneze aproximativ 15-20 de minute asupra parului sau chiar intreaga noapte.
6. Se va spala parul cu un sampon pana cand se elimina complet uleiul de ricin.
7. Se va repeta procedura o data pe saptamana timp de 6-8 saptamani pentu ca rezultatele sa fie vizibile.
In functie de preferinte, uleiul de ricin poate fi amestecat cu alte tipuri de uleiuri (de struguri) pentru a-l face mai putin consistent, iar mirosul mai placut. "