| Editzelu a întrebat:

Odata ce am scos punctele negre cu un aspirator special sau cu masca neagra,acestea pot sa apara la loc, ba chiar sa se inmulteasca?

Răspuns Câştigător
| uanna29 a răspuns:

Sigur că apar iar..ne facem o mască..frumos..dispar, dar na.E firesc..si dese ori apar la tenurile grase. Punctele negre apar de regulă din cauza dilatării porilor, care crează mediul potrivit pentru acumularea secreţiei abundente de sebum. terminaţiile glandelor sebacee ajung până la suprafaţa pielii, timp în care sebumul produs se oxidează în contact cu aerul şi rezultă o culoare închisă...adică ele.
Punctele negre apar frecvent în zona feţei: frunte, nas, bărbie. De obicei, pielea de pe frunte, nas şi bărbie este mai grasă şi produce mult sebum.
Siii ți as da niște sfaturi mai utile decât aspiratorul și mască neagră. Încearcă masca cu gomaj, miere și cafea, Baia cu aburi și măștile cu lamaie si albus. dacă nu știi cum se fac le găsești pe net, sper ca te am ajutat

1 răspuns: