| CossssssminaaGbb a întrebat:

parul ma dispera! Nu stiu ce sa ii mai fac. Se ingrasa repede, incat sa ma spal la maxim 2-3 zile, nu stiu cum sa il prind acasa ca a doua zi sa nu fiu nevoita sa bag placa in el. mai nou se si electrizeaza. Ma spal cu head&shoulders de lamaie, singurul sampon care mi-a facut bine pana acum, cand nici el nu mai da rezultate. Sfaturi, va rog

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca te speli la 3 zile e ok. Poti merge la dermatolog sa-ti recomande un sampon sau continua sa le iei pana il gasesti pe cel care-ti face bine.
In legatura cu parul, mergi la frizer si intreaba-l ce tunsura te-ar avantaja.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Incearca cu Clear. Si al meu se ingrasa rapid si ma spal la doua zile. Asta este gena! N-ai ce-i face!

| alina2k18 a răspuns:

Incearca o alta tunsoare, nu mai sta prea mult cu mainile prin el si nu folosi un sampon agresiv cum este H&S, foloseste un sampon de la Klorane sau orice alta firma dermatocosmeticawinking si vezi ce balsam/masca ii aplici sau leave in, sa nu fie la mai putin de 10 cm de scalp.
Deasemenea incearca sa il lasi natural, sau ceva bucle lejere [ fara ondulator sau placa vezi pe Youtube metode safe] pe parul intins se vede mult mai repede ca s-a ingrasatwinking daca e mai wild asa coafura e altceva nu stiu cum sa explic. La 3 zile e ok sa il speli.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Executarea procesului de spalare corect este foarte important. Spala-ti parul folosind doar buricele degetelor ca sa nu agresezi scalpul, foloseste miscari blande de masare pe toata suprafata scalpului, timp de 2-3 minute la prima samponare si 1-2 minute la a 2-a samponare, ca sa te asiguri ca ai indepartat toate rezidurile si sebumul si apoi clateste foarte bine parul, dupa fiecare sampoanare, ca sa nu ti se ingrase scalpul de la eventualele urme de sampon ramase. Apa nu trebuie sa fie fierbinte sau foarte calda. Parul trebuie pieptanat inainte de a fi spalat ca sa fie evitata incurcarea lui.

Cand iti usuci parul nu folosi miscari de frecare, tapoteaza-l doar ca sa nu activezi glandele sebacee sau sa slabesti radacina firului de par. Pieptanul/peria trebuie spalata de fiecare data cand iti speli parul sau macar o data pe saptamana ( cu sampon, gel de dus sau poti adauga bicarbonat de sodiu pe ele si sa torni dupa otet, le lasi cateva minute si dupa le freci si clatesti ). Daca porti caciula este normal sa se ingrase mai repede in perioada asta, nu iti baga mainile prin par atunci cand nu este necesar.

La mine, si am vazut ca si la alte persoane, merge foarte bine samponul head and shoulders classic clean 2 in 1 ( musai 2 in 1, varianta simpla iti lasa parul de zici ca nu te-ai mai spalat de o saptamana dupa ce il usuci ) - nu imi provoaca matreata si imi tine parul curat 4 zile, ceea ce alte sampoane nu reusesc.

Poti sa incerci si un sampon dermatocosmetic :
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10045427

Masca cu galbenus de ou ajuta la reducerea excesului de sebum dar si la electrizarea lui. Eu am parul foarte fin si fara volum, am inceput sa-i mai aplic masti cu galbenus de ou si ulei pentru ca-i ofera textura, mult volum si parul se ingrasa mai greu. In functie de lungimea parului tau aplici 1 lingura de miere, 3-4 galbenusuri de ou si pentru fiecare galbenus de ou adaugi o lingurita de ulei. Eu folosesc ulei de ricin. Aplici masca pe parul uscat ( atat pe lungime cat si la radacina ), acoperi cu o casca de dus/punga parul si stai cu ea cat timp ai la dispozie, minim 30 de minute ( eu stau cel putin 3 ore cu ea ). Clatesti foarte bine parul ca sa te asiguri ca ai indepartat tot galbenusul din par si dupa iti speli parul normal.

Pentru electrizarea parului poti sa mai utilizezi ulei de jojoba sau de samburi de struguri (adauga cateva picaturi in palme, freaca-l bine si apoi trece-ti mainile prin par dar fara sa te apropii prea mult de radacina ).

| alexwahl a răspuns:

Si eu folosesc de 5 ani acelasi sampon. Intre timp am incercat sa il inlocuiesc pentru ca mi se facea parul unsuros.Am incercat tot felul de sampoane, dar pana la urma tot la ieftinul H&S am ramas. Eu sunt nevoit sa mi spal parul zilnic, din cauza grasimii care se face pe el.

| CossssssminaaGbb explică:

De exemplu noaptea nu il pot tine desprins, cum fac foarte multe fete, pentru ca transpir si se ingrasa imediat