| AestheticPerf a întrebat:

Peste vreo 3 ani aproximativ as vrea sa fiu membru al unui ONG sau al unui spital / clinici pentru a dona sange o data la perioada respectiva. Intrebarea mea este daca imi voi face un tatuaj, nu stiu daca are relevanta marimea lui sau nu, cam aproximativ pe tot antebratul, mai pot dona sange? Am auzit ca dupa ce trec vreo 6 luni dupa terminarea completa a tatuajului pot dona sange dupa aceea, asta insemnand sa mi-l fac anul viitor sau peste 2 ani maxim, intreb totusi ca vreau sa fiu sigur informat pe treaba asta. FUINDA!

Răspuns Câştigător
| crysty1222 a răspuns:

Din ce stiu eu, trebuie sa treaca 6-12 luni de la ultimul tatuaj ca sa poti dona sange. Daca analizele la zi sunt bune nu vad care ar fi problema. Dar cel mai bine ar fi sa intrebi chiar la un centru de transfuzii, cei de acolo iti pot spune sigur cand poti dona.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Când 12 luni trebuie sa treacă de la realizarea tatuajului