| amalia13448 a întrebat:

Sunt urâtă cu spume și vreau recomandări prin care aș putea să-mi schimb înfățișarea complet (fără răspunsuri de genul fă-ți operații estetice, băgați botox în buze s-au puneți silicoane).
În momentul de față am 16 ani iar când eram mai mica obișnuiam să-mi sparg coșurile (cam pe la 9-10 ani) în prezent nu mai fac asta fiindcă între timp mi-am dat seama că stoarcerea coșurilor creează cicatrici, bine nu am eu cine știe ce cicatrici pe față dar alea pe care le am sunt extrem de inestetice.
Mi-aș dori mult de la voi:
1. Să-mi recomandați tratamente pentru dispariția cicatricilor
2. Tratamente pentru creșterea părului (am părul până la umeri dar eu îl vreau mai mare)

P.S. nu-mi recomandați machiaje că nu-mi place să mă machiez, îmi place să fiu naturală)

Dau funda

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Te-ai denumit singura urata, dar nu vrei sa apelezi la nici un truc real.
"Uratenia" ta se rezuma la cicatricile rezultate din stoarcerea cosurilor prin metoda 'rurala'? Fetele normale folosesc fond de ten pentru asa ceva.
Pentru cresterea parului, foloseste ulei de ricin, lasa-l vreo 4-12 ore in par, inainte de spalare, iar dupa spalare, cauta un balsam potrivit parului tau.
Spalatul des mai ajuta la cresterea in lungime, dar ti-l omoara. Nu cred ca vrei un par lung si cu aspect de matura, deci mergi pe varianta hidratarii lui, altfel va arata groaznic, mai ales daca il lasi lung.
PS: Fetele cu parul pana la fund sunt adesea taranci fara stil, nu fete frumoase.
Tu cred ca ai o probleme de stil si alegeri, nu de frumusete. Da-te in rand cu lumea. Pana si look-ul "natural" cere un pic de retus, adica pensat, o idee de rimel si ruj.
PS2: greselile tale de ortografie sunt urate cu spume, lucreaza si la alea.

| alina2k18 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Fondul de ten acopera cicatrici in POZELE CU FILTRE SI EDITARI, in realitate = face 2 face daca ai cicatrici pe fata, urme si aspect de CARNE DE MICI cu fond de ten sau fara tot aia ewinking doar CULOAREA cicatricilor e uniformizata, ''craterele'' tot se vad daca exista.
Spalatul des la par ajuta cu CURATAREA nu cu cresterea laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru alina2k18):

Sa stii ca ajuta si la crestere (spalatul). Eu ma tund aproape de 0, si se observa acolo 1mm in plus dupa spalare.
Cu fondul de ten doar am presupus, ar fi ciudat sa ma pricep.

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Du-te la dermatolog să-ți recomand, probabil laser sau peeling chimic, din comerț o să ai foarte greu rezultate, poate deloc și cicatricele cu cât le lași mai mult cu atât sunt mai greu de tratat.
ai grijă la sprâncene, să le ai frumos conturate dar într-un mod natural și care te avantajează ajută mult structura feței
păru nu contează atât dacă e lung sau nu cât contează cum îți stă, deci eventual „investește" în aranjarea lui, dacă nu-ți stă într-o zi mai bine prinde-l într-un mod drăguț

| Adry05 a răspuns:

A și mai e și de menționat că ești încă în tranziție la vârsta asta și o să te „înfrumusețezi" de la sine după 18-19 încolo

| sierra1 a răspuns:

"recomandări prin care aș putea să-mi schimb înfățișarea complet (fără... operații estetice)"

rămâi așa cum ești, obișnuiește-te cu tine, aia e, restul sunt vrăji/aburi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la un medic dermatolog. El e cel mai indicat ca să-ți ofere un bun tratament.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rând trebuie sa mergi la dermatolog ca da ți rezolvi problema cu tenul, cu acneea. Nu folosi produse pe care ți le recomanda niște străini aici.
Mergi frumos la
Dermatolog, urmează un tratament. Persoanele cu tenul frumos, îngrijit, sunt și frumoasewinking
Pasul 2(tot de ten e legat) : după ce termini tratamentul, mergi o data pe luna la salon sa faci curatari și hidratari.
Pasul 3: penseaza te, ia ți mustață
P4: îngrijește ți parul. Tunde ce e ars, îndreaptă l
Și mai departe tine de tine cum vrei sa procedezi. Dacă vrei sa începi sa îți aplici make-up pe fața îți recomand sa aplici cum trebuie nu aiurea. Începi cu o crema hidratanta, Primer pe baza de Silicon(dacă ai porii deschiși) Primer hidratant dacă ai tenul mat. Apoi corector, fond de ten, anticearcăn (in ordinea asta) pudra.
Aplica fondul de ten cu un buretel: buretele se spala înainte de fiecare folosire și se folosește umed pentru ca fixa mai bine machiajul și a nu înghiți mult produs.

| Bruno92 a răspuns:

Prin preling chimic sau laser dermapen 85-90% cicatricile nu vor mai fi așa observabile, mana face fata trage.cel mai bine e sa consulți un dermatolog el se va ocupa de problemele tale. Dacă ești din orașul de pe Bega te invit la un suc

| Pantagruel a răspuns:

Ai doua maini, doua picioare. Esti sanatoasa. Gata, e tot ce conteaza. Cine ti-a bagat in cap asta?