| LesiaMarinel a întrebat:

Bună TPU voi ce metode pentru creşterea părului aveţi? (Să fie ceva aşa mai rapide, să nu fie prea scumpe, şi eventual făcute în casă.) Ceva reţete care au dat roade?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Recomand cu mare incredere: uleiul de ricin!
Se poate face combinatie de ulei de ricin- cu uleiul de nuca de cocos, dar functioneaza si daca este folosit singur.
Deci, pune intr-o cescuta 50ml de ulei de ricin, pe care-l incalzesti in prealabil sa fie caldut si apoi, cu un tampon mic de vata imbibi in ulei si pui DOAR la radacina firului de par. cand ai terminat, acoperi capul cu un prosop sau o basma si pastrezi uleiul 2-3 ore, dar functioenaza si daca-l tii doar 1 ora pe cap, dupa care, speli parul cu apa calda si sampon.
Din cauza uleiului, vei fii nevoita sa te speli de 2-3 ori cu sampon, va face multa spuma, dar parul va arata dupa spalare cu sampon si balsam, foarte lucios si frumos.
Tratamentul se face 1 data pe saptamana, pentru 2-4 luni.

| kiri11 a răspuns:

Eu spre exemplu folosesc uleiul de cocos si gama vivese senso duo si sunt foarte multumita. Mai este si uleiul de ricin despre care se vorbeste mult, dar eu nu am vazut efecte foarte vizibile si din cauza asta am exerimentat pana am dat de combinatia de mai sus happy

| nugasescusernameliber a răspuns:

Tinctura de ardei iute, vei observa ca te si pisca putin, stimuleaza circulatia si ajuta la accelerarea cresterii firului. Te dai cu tincutra pe scalp si ramai asa, atentie sa nu-ti dai apoi cu mainele pe la ochi.

| AriKristine a răspuns:

Ulei de ricin. Il amesteci cu alt ulei deoarece el e mai vascos, de ex cu ulei de masline. Il incalzesti putin, dar putin si dupa te dai in scalp si masezi cateva minute.
Si mai am o chestie, pe care poti sa o faci in fiecare luna, timp de 7 zile, nu mai mult, sa te pui pe marginea capului si sa cronometrezi 3 minute in care stai cu capul in jos si iti masezi scalpul. Cauta pe Youtube "reversion method for hair". Acolo o sa iti arate cu ulei, daca vrei poti sa faci, eu cand fac, fac fara deoarece nu vreau sa ma spal zilnic pe cap

| ErlicEdward1900 a răspuns:

Statul degeaba!
Glumescwinking
Poți să cumperi șampoane special pentru creșterea părului, sau poți aștepta tongue