| Aghireirs a întrebat:

vreau ajutorul vostru, ce sa fac ca sa arat și eu mai bine? Sa par mai matura...toată lumea îmi spune ca sunt mica...și ca nu arat bine, ce ar trebui sa fac?
Plss

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"toată lumea îmi spune ...ca nu arat bine, ce ar trebui sa fac?"

împacă-te cu tine însuți așa cum ești

| Sonia822 a răspuns:

Dar cati ani ai? Coloana dreapta, privirea celor care le-a trait pe toate, pasul apasat, bijuterii feminine aurii (auriul arata maturitate, de fapt aurul, dar e scump; fetele tinere isi permiteau argint, pentru ca nu aveau bani de aur, banii apareau intr-un timp de maturitate, si femeia isi permitea sa-si cumpere aur abia la maturitate) O garderoba noua, mai matura, dresuri negre semitransparente, uneori tocuri inalte, renunta la hainele de copii, machiaj decent, insa lucitor pe pometi, ruj mai spre rosu, dar un rosu cu care sa-ti stea bine. Par vopsit, unghii lungi lacuite. Si invata. Atitudinea e totul. Sa fii educata, nu doar frumoasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu mai asculti pararea tuturor invata sa te acepti asa cum esti.

| Cduncfujndf a răspuns:

Ce ar trebui să faci? Nimic!
Poți să profiți de asta. Odată eram cu prietenele mele, și stăteam într-un loc unde nu aveam voie, iar noi nu știam asta.
Au trecut niște polițiști pe acolo, și au vrut să ne ia datele, eu eram singura care avea 14 ani de acolo, cea mai mare după mine era o fată care făcea 14 peste o lună. Deci nici unul nu avea buletin. Eu eram singura. Dar am spus toți că avem 12 și 13 ani. Și bineînțeles că ne-au crezut, și am scăpat. A trebuit doar să plecăm de acolo.
În prezent am 15 ani, iar peste mai puțin de două luni fac 16 ani, însă toată lumea îmi dă 12-13 ani.
Să știi că e destul de amuzant să râzi de reacția oamenilor când află vârsta ta reală.

| anonima188888 a răspuns:

Depinde, câți ani ai? Nu trebuie sa te iei după ce zice lumea, dacă ești adolescenta (12-18 ani) ar trebui sa te îmbraci cu un tricou, pantaloni din aceia mai largi ca e foarte cald afara sau blugi scurți, dar nu din aia cu fundul gol, ca nu ești pițipoanca, ci din aceia puțin mai sus de genunchi. Iar când începe scoala, poți opta pentru blugi și o cămașă albă sau tricou alb/gri/negru. In rest nu ai ce sa faci, sa te machezi, n-are rost, dacă ești adolescenta, dacă ai peste 18 ani ai putea, dar ceva subtil, nu strident. Bafta! Nu uita, nu te schimba pentru alții! Mai bine copil decât pițipoanca!

| Maia55 a răspuns:

Ar trebui sa nu îți mai pese de părerea lumii. Ceilalți mereu vor judeca, niciodată nu vei arata destul de bine pentru ei asa ca da- i naiba. Dacă tu te simți bine în pielea ta asta e tot ce contează. Tu trebuie sa ai încredere în tine și sa fii fericita cu felul în care arăți. Amintește-ți ca fiecare om este unic, de ce ai vrea sa arăți după anumite standarde? Sa fii la fel ca restul "păpușilor" de prin media? Fii originală, fii tu!

| CristinaEmma a răspuns:

Sunt doua moduri de a fi matur: modul de a te intretine(fizic, vestimentație) si modul de a gandii, depinde la care din acestea se refera.
Cum se spune: Nu e bine sa te iei dupa lume. De ce? Deoarece fiecare avem gusturi diferite de aceea este bine sa te simpti tu bine cu tine si cat timp esti tu ok vor fi si restul deoarece atata timp cat sti tu cum esti, ce esti si de ce esti, ce vor crede, spune altii nu te v-a deranja. Din contra iti vei pune doar anumite intrebari si te vei gandii daca chiar ai vrea sa schimbi acea chestie la tine si daca chiar te ajuta cu ceva.
Ai 16 ani sau cati ani ai spus ca ai, acum e perioada maturității, ai ocazia sa-ti alegi persoanele cu care stai, ("cresti") important este sa inveti inainte de a gresii cu ceva sa intelegi si sa alegi chestiile cele bune si contructive care chiar te vor duce intr-un punct bun candva. Traieste-ti viata si bucurate de ea, iar in caz de ceva puneti intrebari tie, celor din jur si incearca sa ajungi la o concluzie.