Întrebare recomandată | agoodvampire a întrebat:

Buna tuturor. Am o problema cu parul meu. Acum ceva timp aveam tendinta sa il intind mai tot timpul si s-a cam ars, am varfuri arse o gramadaaaa. Cand il piaptan, spal sau orice as face cu el vad cum se rup varfurile de un cm sau mai lungi putin de parca m-as fi tuns sad si cam de 1 an si am impresia ca nu mi-a crescut deloc din pricina ruperii varfurilor. E ca si cum parul ce a crescut il inlocuieste pe cel care s-a rupt si asa sta pe loc sad. Eu sunt tunsa in scari si chiar vreau sa scap de frizura asta ca m-am saturat de ani buni tot asa sunt tunsa. As vrea sa il tund drept ( desi e o schimbare cam radicala si ar trebui sa ia mult din el ). Parul meu e cu tendinta de ingrasare la radacina si e uscat la varfuri... Ce ma sfatuiti sa fac? sad
Multumesc frumos! Dau funda + vot! :*

PS : parul meu e cam pana la sani de lung poate o idee mai scurt, plin de volum...

8 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Ceea ce ar trebui sa faci e sa renunti definitiv la placa.Tot parul tau e ars, deci daca iti tunzi doar varfurile nu rezolvi mare lucru. Daca ai parul ondulat cred ca poti sa raai la tunsoarea in sari, asa varfurile tocite nu ar fi asa de vizibile.
Si aplica-i parului tau multe tratamente cu ulei de masline si uleiul de argan(uleiul de masline hidrateaza parul, iar cel de argan previne ruperea si il mai fortifica cat de cat).

| agoodvampire explică (pentru Bondarel99):

La placa am renuntat de mult la fel si la uscarea cu foehnul, il las sa se usuce natural si ii aplic multe tratamente de asemenea. As vrea sa nu-l mai am in scari, sa fie tot uniform ( tuns drept ). O sa merg saptamana ce vine la salon si am sa ii zic ca vreau sa il tund drept dar nu dintr-o data pentru ca ar lua prea mult din el. Incetul cu incetul, sa zicem, ca o sa il tund odata la 2 luni pana as scapa de varfurile arse si pana l-as aduce la aceeasi lungime tot.

| ssd a răspuns:

Incearca sa iti scimbi frizura la ceva mai scurt si daca vrei este solutie petru varfuri pentru ca ele sa nu se arda de la placa.

| ladypink1 a răspuns:

Ar trebui tuns ca altfel nu o sa iti mai creasca deloc.

| Valleria a răspuns:

Buna, si eu aveam problema astasad. Acum am parul lung pina la fund si creste foarte repede. Trebue sa il intinzi doar la ocazii speciale, sal speli odata in 3 zile (foloseste de fiecare data balsam dar nul pune si la radacina ca ingrasa parul). Cel mai important e sa tai din virfuri dupa 2 luni. Rezultate sa vad dupa 6-7 luni laughing

| silvius162003 a răspuns:

Buna,

Poti incerca sa folosesti produse de calitate:
http://www.amway.ro/product/102675,satinique-color-care-conditioner
Masca reparatoare:
http://www.amway.ro/product/5070,satinique-intensive-repair-masque
Pentru tratarea firelor despicate:
http://www.amway.ro/product/5075,satinique-hi-gloss-serum
Pentru o discutie detaliata imi poti scrie pe Skype: silviu_office sau imi poti lasa mail.

| Bumbu89 a răspuns:

Tuns si un tratament pentru par ars big grin

| Appedis a răspuns:

Încearcă o frizură nouă, dar în care neapărat să-ţi ia din vârfuri. Eu tocmai m-am tuns cu breton drept, şi e tare drăguţ. Oricum, încearcă ceva nou.