| MariaMaia879 a întrebat:

Buna tuturor! Am vazut recent pe tiktok o fata care a scapat de acnee folosind doar samponul headandshoulders. Vreau sa precizez ca eu nu am acnee severa, dar recent fruntea mea a luat o razna si am numai cosuri sub piele infundate si le tot storc si arata urat. A incercat cineva asta pana acum? Zicea tipa ca ingredientele antimatreata ajuta si tenul, este oare adevarat? Daca nu, ce imi puteti recomanda, dar ceva care sa si mearga, pentru ca am folosit foarte multe produse si de calitate, adica preturi foarte mari si nimic. Mai ales pentru puncte negre as dori ceva, dar si pentru acesti monstruleti. Iar obrajii tot la fel, fiind tenul gras in zona asta mi-au ramas si puncte negre dar si pori deschisi si arata urat. Imi cer scuze ca nu le-am scris in ordine si daca ma poate ajuta cineva care a fost in situatia mea si a scapat de asta. La dermato nu o sa ma duc pentru ca o s- mi dea tratament sever, iar eu nu am nevoie de asta pentru ca fata mea e in general curata, doar punctele negre de pe nas si obraji si fruntea putin bombardata cu aceste cosuri sub piele despre care am citit ca ar iesi de la stres. Multumesc anticipat!

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu mai crede toate rahaturile de pe net de la toate proastele. du-te la dermatolog sau dacă n-ai efectiv acnee intră pe grupu the ordinary românia și citește acolo despre cum să-ți alcătuiești o rutină corectă a tenului

| Simpatic a răspuns:

Voi sunteti generatia care credeti orice vedeti pe tik tok,
daca alta vine si zice uite fata pun unghii si din pusul de unghii mi-am luat masina si apartament si pe aia o credeti nu ca ar fi prostituat* etc
Cea mai mare prostie e sa ai incredere in toti dubiosii si dubioasele!

| Nirvanaaa a răspuns:

Salut! Ăla e șampon, nu web pune pe fata. Te poți irita și înroși excesiv. Nu e ok sa îl dai pe fata. O fi venit de la ideea ca înlătura sebumul de pe scalp dar nu e indicat pe fata.
Trebuie igiena riguroasa spălat de 2 ori pe zi, nu pui mâna pe fata, parul sa nu stea pe frunte unde ai coșuri, fata de perna schimbată des.
Dermatologul îți va da creme și tratament pe care îl vei aplica doar pe zona cu probleme. Pe restul fetei nu vei păți nimic. Eu fac tratament dermatologic și am avut zile când dădeam pe frunte cu cremele antiacneice unde chiar nu aveam niciun coș și nu am patit nimic. Dacă ai teren seboreic e bine sa ceri ajutor specializat.

| Panamax a răspuns:

Eu am vazut pe unul pe Tik Tok care punea samponul respectiv in rezervor la masina si masina putea sa zboare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia incearca sa te speli pe fata de 2 ori pe zi si sa vezi cum iti trece. Punctele negre sunt dopuri de jeg si acneea este o infectie. Nu sunt eruptii alergice. Desigur poti sa folosesti head and shoulders dar aia functioneaza doar daca ai pe fata alea e tipuri de fungi care creeaza dandruff si pentru care are head and shoulders chimicale. Poti sa te dai si cu triderm. Dar nu se schimba nimic daca tu nu te speli

| MariaMaia879 explică (pentru anonim_4396):

Nu am mentionat, dar cred ca se intelegea ca daca am postat aici ca nu stiu ce sa mai fac inseamna ca ma spalam pe fata. Am o rutina de ingrijire. Dimineata si seara ma spal cu gel special de la ivatherm, dupa care dimineata folosesc o crema hidratanta si peste un ser de la revox cu niamiacide, iar seara tot asa dupa ce ma spal pe fata cu gelul respectiv folosesc revox cu acid salicilic. Fata nu o spal cu mana ci cu o perie speciala ca sa patrunda porii si sa scoata punctele negre. Deci nu cred ca e vorba despre curatenie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e vorba neapărat de stres, deși poate influența secreția glandelor sebacee, iar dacă ești fată e și mai groaznic.
Eu îți recomand niște produse pe care le folosesc și eu, am scăpat complet de coșuri, dar punctele negre (sau albe) sunt normale.
În primul rând pentru curățarea zilnică a feței: e un săpun de la Manna cu ulei de arbore de ceai, ți-l recomand cu drag, dar nu e de-ajuns doar să îți cureți fața și să o usuci, vei avea tenul și mai uleios.
Ar urma exfolierea, dar depinde puțin de tenul tău. Eu folosesc zahăr uneori în combinație cu săpunul; face multă spumă și fiind abraziv îți curăță tenul de celulele moarte.
După asta îți alegi cam orice cremă hidratantă. Dacă ai tenul gras ar fi bine să nu alegi una plină de uleiuri sau foarte grasă; cele mai „apoase" sunt foarte bune. În caz că nu îți sunt de ajuns poți cumpăra și ceva serum sau chiar și un primer hidratant.
Ritualul acesta îl urmez în fiecare zi, dimineața și seara. Dar cam o dată la două săptămâni folosesc și un acid (MaskPlus Gel). Dacă vrei să ți-l cumperi ai tare mare grijă cu el, ține-l cam o oră-două pe față și după îndepărtează. E recomandat prostește de foarte mulți medici dermatologi care spun să îl folosești în fiecare zi. Fiind acid desemnat exfolierii pielii acționează mai încet, deci vei vedea rezultate cam din a patra zi. O singură aplicare e de-ajuns, ți se irită pielea rău dacă îl folosești mai des.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unele ingrediente din sampon chiar declanseaza acneea, de aceea unii oameni au mici cosulete doar pe frunte sau pe linia parului. Iti recomand sa nu folosesti asa ceva.

Gelul asta este foarte bun pentru puncte negre si acnee. Foloseste spf ziua.
https://www.paulaschoice.ro/produs/skin-perfecting-2-bha-gel-exfoliant/

O data pe saptamana foloseste Aha, varianta de 15 ml e suficienta pentru un an.
https://www.paulaschoice.ro/produs/skin-perfecting-8-aha-gel-exfoliant/