| Mona_8494 a întrebat:

De curand am fost la dentist sa intreb cat m-ar costa un aparat dentar de noapte (am un incisiv putin stramb) si doctorul mi-a spus ca nu mai pot purta un aparat de noapte pentru ca nu s-ar indrepta corect dintele si mi-ar cauza probleme; cum il tot scot dimineata si il pun seara s-ar slabi radacina dintelui... Mi-a spus ca cel mai bine pentru varsta mea si pentru ca dintii sa se indrepte corect am nevoie de unul fix. Mi-a explicat ca nu este un aparat gen "Betty Cea Urata", dar este unul pe care va trebui sa-l port 1 an- 1an jumate, iar dupa ce il scot sa port unul de seara special inca jumatate de an ca sa se fixeze. Spuneti-mi fetelor voi vi l-ati pune? Eu trebuie sa ma gandesc bine si sa iau o decizie.Si nu este vorba ca vor rade actualii colegii si colegele de mine dar in curand voi incepe niste cursuri unde voi avea colegi noisad Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| missbee a răspuns:

Să portți aparat dentar nu e o rușine. Știu persoane care chiar arată simpatic, și pe care le prinde... Am o prietenă care a renunțat recent la el, și parcă ceva nu e în regulă de când nu îl mai are. Nu te judecă nimeni după aparatul dentar.Este o necesitate, nu o fiță, nu un moft, și nu un motiv de rușine. Rușine ar trebui să le fie pițipoancelor cu decolteul până la buric și glossul de două degete pe bot.

Ia decizia cea mai bună pentru sănătatea ta. Dacă unii nu-s capabili să înțeleagă că aparatul dentar este o măsură de reparare a unui defect din naștere, să fie sănătoși, de ce ți-ar păsa de părerea unui cretin cu neuronii obosiți?
Nu știu să îți spun prețul unui aparat dentar de noapte, dar cred că dentisul tău știe cu siguranță, întreabă-l. Ți-am răspuns doar pentru că am văzut că îți faci probleme în ceea ce privește părerea celor din jur despre problema ta. Crede-mă, cei care vor râde sau vor comenta, sunt doar niște frustrați fără viață socială, care în încercarea patetică de a ieși în evidență, caută defecte la alții fără să le vadă pe ale lor.

Multă sănătate, și nu îți fă probleme. După câțiva ani, vei avea un zâmbet perfect și asta e ceea ce cotnează. Că îți vei atinge scopul. Baftă!

5 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Pune-ti-l. S-au mai modernizat aparatele dentare, nu mai au sarmele alea care ies in evidenta. Acum exista unele care se pot fixa pe spatele dintilor, deci nu se vad deloc; sau au sarmulitele de culoarea dintilor si sunt greu de observat daca nu stai aproape. Iar altele sunt veritabile accesorii, au sarmulitele cu cristale sau colorate, pe principiul "de ce sa ascunzi, cand poti sa evidentiezi"?happy In ce priveste aparatele de noapte, cu ele dureaza si mai mult, pentru ca timpul in care actioneaza asupra dintilor e limitat la jumatate din cat actioneaza cele fixe (asta daca iti amintesti sa il pui in fiecare seara).

| mariaaaaaaaaaa a răspuns:

Buna eu am aparat dinacesta fix. nimeni nu a ras de mine cand mi-am pus aparatul. din contra chiar am fost in centrul atentiei
!
pune-ti aparat pentru ca apoi o sa ai dintii drepti si te vei mandri cu dantura ta.

funda?

| brunett3 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema si toata lumea mi-a zis sa imi pun dar pur si simplu nu vreau.Plus ca m-am mutat la o scoala noua.Gandeste-te ce rai vor fi colegii aia cu tine crede-ma ca am trecut prin asta si nu am aparat. Daca ai avea aparat ar fi si mai rau.

Nu iti pune, o sa iti para rau si cand o sa iti para rau o sa fie prea tarziu.

| Ganditorull1999psalmi a răspuns:

Buna, acum 2 ani dentistul mi-a spus sa imi pun aparat dentar si am refuzat. Acum am 17 ani si ieri am fost la dentist si mi-a spus ca am 3 masele deplasate, am nevoie urgent de aparat dentar, mi-a zis ca acum e nevoie sa il port 1 an jumate, si daca il purtam atunci trebuia sa il tin doar 6 luni. Acum am aparat dentar, si trebuie sa fiu sincer este groaznic, nu mai e cu periuta, dai de 2 ori pe dinti si gata spalarea, Nu, aum ai arsenal frate, 5 periute una mai mica ca cealalta, un fel de pamatuf minuscul cu care sa dai printre sarmulitele alea, o ceara cu care sa dai pe brackets, sa speram ca o merita cand o sa mi-l dau jos. Iti recomand sa iti pui si tu, scoala este doar pentru un timp scurt, dar apoi va trebui sa iesi in viata, ce o sa faci cu dintii aia?

| anonim_8561 a răspuns:

Gandeste-te ca daca nu il pui vei ramane cu dintele stranb mereu... dar daca il vei pune o sa ai dintii drepti cu toate ca o sa il porti un an, ce conteaza? e pentru binele tau, si nu ar trebui sa te iei dupa colegii tai noi... sfatul meu este sa il portihappy