Întrebare recomandată | Georgianaaaaaaaaaaaaa a întrebat:

Vreau sa imi fac parul ombre(la salon) si as vrea sa stiu cat de tare afecteaza vopseaua.

Răspuns Câştigător
| anonim191 a răspuns:

Pai atat pentru vopsea cat si pentru decolorant folosesti oxidant. oxidantul e de 6%, 9%, 12%.cu cat vrei ca parul tau sa fie mai deschis cu atat oxidantul va fi mai puternic.vei observa ca daca vei face o decolorare cu oxidant de 12% parul va iesi portocaliu si foarte foarte deteriorat.in cateva zile se rupe tot.deci decolorarea puternica cu oxidant de 12% trebuie neaparat facuta la salon de cineva care chiar stie ce face.eu as recomanda decolorarea cu oxidant de 6% cel mai slab in randuri repetate daca se doreste o culoare foarte deschisa.si vopseaua are un efect de uscare intr-adevar mai ales la bloduri pentru ca din nou.e o culoare deschisa.scoaterea de pigment din par are efect negativ asupra parului.de accea se folosesc masti de par la varfuri pentru a hidrata si hrani parul care s-a uscat. vopsitul constituie un avantaj daca ai parul gras tocmai datorita uscarii.asadar decolorarea are efecte drastice asupra parului nefiind cea mai buna alternativa daca firul tau este unul subtire is fragil. vopseaua nu este la fel de puternica, ea este ca un invelis desupra firului si nu deterioreaza la fel ca decolorantul.doar vopsitul in sine poate chiar sa ajute parul in problemele cu sebumul si matreata.deci nu iti face griji de vopsea ci de decolorare pentru ca este un proces chimic intens.

8 răspunsuri:
| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns:

E ca orice alta vopsea. Nu te ingrijora. Esti tanara, meriti o schimbare de look. E doar vopsea, 274664883 de femei se vopsesc laughing. Apropo, buna alegere ca ai apelat la un salon. Daca incerci singura, s-ar putea sa nu fi multumita deloc. E foarte greu sa obti degrade. Pup

| Georgianaaaaaaaaaaaaa explică (pentru VisezCuOchiiDeschisi):

Da,se vopsesc multe, dar eu am avut niste probleme cu parul..acum vreo 3 ani mi-a cazut foarte mult si am facut tot felul de tratamente.dar ma gandesc ca nu o sa afecteze asa de mult din moment ce nu o aplic la radacina firului de par. Prefer salonul pentru ca singura nu m-as fi descurcat..cine stie ce mi-ar iesilaughing

| AndreeaMaria5627 a răspuns:

Hmm, nu stiu, eu zic sa te gandesti bine. O sa iti distrugi parul. Ideea e ca si eu am, insa l-am decolorat cannd am fost la salon, nu vopsit, pentru ca am o prietena care sa vopsit la salon si cu timpul s-a sters si a iesit oribil.

| daiana13 a răspuns:

Pai o sa il arda putin ..la varfuri....ai grija sa nu fie o trecere brusca, am vazut si nu arata bine deloc!

| Georgianaaaaaaaaaaaaa explică (pentru daiana13):

Da..am observat ca unele fete care si-au facut acasa au o trecere asa bursca de la o culoare la alta...de asta m-am si gandit sa apelez la un salon

| anonim191 a răspuns (pentru Georgianaaaaaaaaaaaaa):

Da...este mai greu sa iti faci tu acasa pentru ca trebuie sa treci de la decolorare slaba la decolorare puternica.trebuie sa stii ce faci.

| CuLuareAminte a răspuns:

Simplitatea e cel mai frumos lucru. Iti propun sa iti lasi parul sa creasca sanatos.

| anonim191 a răspuns (pentru CuLuareAminte):

Asa ne calugarim cu totii si ne retragem in munti