| Sophie26 a întrebat:

Vreau sa ma tund si nu stiu cum: tunsoare in V sau tunsoare in scari...Mentionez ca am fata rotunda, frunte medie( dar nu-mi sta bine cu breton), si ochii verzi. Am parul pana la fund. Vreau mai scurt si nu stiu ce tunsoare ar fi mai potrivita! Heeeelp! Funda.

Răspuns Câştigător
| Tinna666 a răspuns:

Si in v si in scari..eu asa ma tund mereu happy cred ca oricui ii sta bine asa happy

6 răspunsuri:
| spiridus25 a răspuns:

Suviţe în scări

Şuviţele care încadrează faţa, tăiate în scări, începând de sub bărbie în jos, pot face ca faţa ta să pară alungită. Iar onduleurile răsucite spre exterior au acelaşi efect care te pune în valoare.
Bob lung voluminos

Bobul lung, care concentrează tot volum spre vârfuri, este ideal pentru feţele rotunde. Un exemplu este cântăreaţa Adele, care mascheză perfect figura plină cu acest stil. Păstrând volumul în partea de jos a părului, distragi atenţia de la zona pomeţilor, cea mai lată zonă a feţei. Ai grijă însă pentru că vei fi nevoită să apelezi des la ondulator, ceea ce îţi poate degrada părul în timp.
Lung şi drept

Părul lung şi drept, cu şuviţe abia vizibile în, scări începând de sub zona bărbiei, pot face o figură rotundă să pară alungită. Dar părul lung este predispus la apariţia vârfurilor despicate, de aceea este necesar să tai un centimetru o dată la câteva luni.
Breton sau cărare pe o parte

Un breton sau o cărare pe o parte te ajută să maschezi faptul că faţa ta este rotundă. Reduce din aspectul plin al feţei, ceea ce te face să pari mai suplă.
In acest caz, cel mai mult te avantajeaza tunsoriile baietesti si strengaresti. Alege stilul bob, in scari, cu parul lasat mai lung putin in dreptul urechilor pentru o incadrare simetrica a chipului. Cele care sunt innebunite dupa parul lung pot fi fericite. Coafurile lungi sunt foarte recomandate pentru chipurile rotunde si asta pentru ca alungesc fata. Daca ai parul drept si lipsit de volum, ai grija: in ambele cazuri, atat varianta bob cat si parul lung, este bine sa dai volum parului in sus, nu in partile laterale pentru ca risti sa creezi imaginea de "cap mare".
Nu exista o singura coafura perfecta pentru persoanele cu fata rotunda, fiindca sunt mai multe variabile de luat in calcul: lungimea parului, textura lui, varsta persoanei, stilul ei de viata si asa mai departe.
Părul drept şi lung nu alungeşte faţa, în ciuda aparenţelor. Dacă ai faţa rotundă sau obrajii foarte plini, ai nevoie de bucle uşoare, onduleuri care par naturale şi o cărare inegală. Un onduleu sau o curbură a părului în dreptul ochilor distrage atenţia de la obrajii „pufoşi".
Părul lung este indicat pentru femeile cu faţa rotundă întrucât lungeşte optic faţa. De aceea, dacă ai faţa rotundă, este ideal ca tunsoarea aleasă să fie cel puţin cu câţiva centimetrii mai lungă de bărbie.

Cere-i stilistei să îţi realizeze o tunsoare în scări, unde cele mai scurte suvite depăşesc nivelul bărbiei. Treptele mai scurte de acesta lungime vor adăuga volum exact în zona în care nu îţi doreşti – mai jos de pomeţi.

Părul ondulat distrage atenţia de la rotunjimile figurii tale, aşadar pune în valoare textura aceasta de păr. Dacă ai nevoie de ajutor, foloseşte un ondulator de păr pentru bucle voluminoase, lejere.
Tunsorile pentru păr scurt sunt oarecum plasate în zona gri pentru femeile cu faţa rotundă, întrucât multe dintre cele cu această trăsătură au nevoie de sfaturi personalizate pentru a fi avantajate de un stil pentru păr scurt.

Problema cu părul scurt este că multe dintre stiluri adăugă volum în lateralele feţei, fapt ce lateste şi mai mult o faţa rotundă. Evita tunsorile bob până la nivelul bărbiei, în special dacă tunsoarea este de tip clasic şi nu este filată.

Dacă optezi totuşi pentru păr scurt, tunsori precum cea purtată de Ginnifer Goodwin, cu trepte bine definite în laterale şi un breton mai lung, lateral, îţi vor complimentă trăsăturile delicate şi îţi vor pune în evidenţă trăsăturile feţei.
Bob-ul clasic nu este tocmai tunsoarea ideală pentru femeile cu feţe rotunde, întrucât poate accentua rotunjimile chipului. Cu toate acestea, versiunile moderne, asimetrice sau mai lungi în faţă şi mai scurte către ceafă arată de minune dacă ai faţa rotundă.

O tunsoare bob mai lungă de nivelul bărbiei, coafată imprecis, arăta flatant pe orice femeie cu faţa rotundă. De asemenea, acest stil este uşor de aranjat chiar şi de către femeile cu faţa rotundă şi părul fin, subţire. Creează volum ondulând vârfurile şuviţelor şi obţine eleganţa coafurilor specifice anilor ’50.
Bretonul este un alt element care poate strica look-ul unei femei cu faţa rotundă. Singurele modele potrivite sunt cele laterale, lungi până sub pomete şi filate sau cele drepte şi groase, tunse aproape până la sprâncene, care acoperă fruntea adesea bombată în cazul celor cu faţa rotundă.

De asemenea, tunsorile pixie, precum cea patentată de Halle Berry, pot alungi faţa rotundă graţie şuviţelor mai lungi, de pe centrul capului, care sunt puse în valoare prin produse de styling.
Bretonul este un alt element care poate strica look-ul unei femei cu faţa rotundă. Singurele modele potrivite sunt cele laterale, lungi până sub pomete şi filate sau cele drepte şi groase, tunse aproape până la sprâncene, care acoperă fruntea adesea bombată în cazul celor cu faţa rotundă.
In linii mari, coafurile potrivite pentru femeile cu fete rotunde pot fi destul de variate. Intrucât tunsorile în scări sunt cele mai adecvate pentru a creea volum şi dimensiune, foloseşte-te din plin de aceste elemente şi acordă deosebită atenţie treptelor părului tău, definindu-le prin produse de hair-styling.

Părul drept este de asemenea, un look potrivit pentru femeilor cu faţa rotundă, întrucât aceste coafuri în linii drepte alungesc optic chipul şi complimentează aceste trăsături. O cărare pe mijloc este, în acest caz, în avantajul tău, întrucât atrage privirile asupra centrului feţei şi trăsăturilor tale.

| AlexAleex a răspuns:

Mai bine tunsoare in V.

| WarriorCat a răspuns:

In V e cel mai potrivit, in scari...

| Argelean a răspuns:

Salut! Incearca site-ul http://www.eva.ro/......35892.html poate iti gasesti frizura.

| Sophie26 explică:

Ma tund in V. Am vazut ca multe fete se tund asa si chiar le sta bine ca si-l lasa desfacut. Va multumesc tuturor pentru raspunsurile acordare. (P.S: Am parul aproape drept.)

| Sallcff a răspuns:

Cred ca ti ar sta tunsa bine filat in V. Nu ai mentionat daca ai parul drept sau ondulatlaughing dar cred ca ti ar sta bine oricum :*