| Dasfh a întrebat:

Bună, vreau să merg sâmbătă la un cosmetician să-mi scoată punctele negre. Demult trebuia să merg, dar tot amânam, pentru că mi-e cam frică de durere. Doare tare? Ce îmi face anume și cu ce mi le scoate? Cam cât timp durează toată treaba?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Punctele negre se scot acasa, cu usurinta, ca-s puncte de mizerie!
Se spala fata cu apa c calda si sapun si se lasa clabucul pe fata.
Alaturi pui 2 lingurite de malai pe o farfuriuta si pui degete umede in malai, apoi pe fata si freci usor, pronind de pe frunte in jos, cu miscari usoare si circulare.
Atentie, nu-s e da pe pleoape si ochi.
Se continua curatarea cu apa, clabuc si malai pe tample, nas, baza nasului, obrazi, barrbie si eventual gat.
Dupa curatare, se clateste bine cu apa calduta si se sterge usor cu un prosop pufos si curat.
La sfarsitul operatiei mecanice de curatre a fetei, fata ramane curata fara puncte negre.
Punctele negre se formeaza din cauza prafului si impuritatilor de pe strada, in amestec cu transpiratia si grasimile de pe fata, formand dopuri de mizerie, care astupa porii.
Daca te-ai spala zilnic cand intrii in casa, cu apa calda si sapun pe fata, nu ai mai avea nici un punct negru.
Incearca sa te cureti acum singura acasa, cu apa calda, sapun si malai si garantez ca nu mai trebuie sa mergi la cosmeticiana pentru atata lucru.
In plus, metoda asta mecanica de curatare NU doare deloc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu doare, durează cam 30-40 de minute.