| andrey9999 a întrebat:

Vreau sa stiu daca ingrasa proteinele naturale? Daca merg la sala cam 6 luni dupa care nu o sa mai merg si in astea cateva luni iau proteine si apoi cand numai fac sala numai iau proteine o sa ma ingras sau o sa fie ceva diferenta? As vrea sa am un corp frumos( adica sa se vada frumos toti muschii nu sa fiu culturist) si cel mai mult as vrea sa am un abdomen perfect cum as putea sa-l fac perfect?laughing va multumesc

Răspuns Câştigător
| AndrogynBeauty a răspuns:

E o idee preconcepută aceea că dacă mergi la sală trebuie să bagi proteine cu carul în tine. Oricât ai băga, corpul nu e capabil să asimileze o cantitate mai mare decât îţi permite informaţia moştenită genetic. Ştiu că într-o vreme se spunea despre un mare culturist american că, dpdv genetic, poate asimila cea mai mare cantitate de proteine zilnic. Dar crede-mă, era un fenomen. În mod normal un om poate asimila cam 40-60g de proteină zilnic. Dar nu te gândi că toată această cantitate se duce în muşchi, nici vorbă, unele proteine au alt rol în organism, mult mai important.
Deci, eu te sfătuiesc să nu-ţi mai faci probleme asupra cantităţii alimentelor consumate, ci asupra calităţii lor. Proteina din nuci nu se aseamănă calitativ cu cea din mazăre, spre exemplu. Dar astea-s fineţuri, când ai să ajungi la ele, n-o să mai întrebi pe TPU. O să dai lecţii altora.
Eu nu te sfătuiesc ca, cel puţin la început, să consumi proteine izolate (din acelea făcute special pentru culturişti) pentru că te vor îngrăşa, nu vei creşte ca masă musculară reală, ci doar te vei umfla, urmând ca atunci când întrerupi antrenamentul să-ţi "cadă" muşchii (să se lase). Pentru început mănâncă alimente bogate în săruri minerale (pierzi multe în timpul exerciţiilor la aparate), în nutrienţi importanţi şi ai grijă la fast-food (că tot vrei abdomen de invidiat). Totodată eu îţi recomand să practici şi un sport în paralel cu sala de forţă, ceva dinamic care să-ţi dea flexibilitate şi să-ţi detensioneze musculatura după sală. Mult succes!

1 răspuns:
| ionut02 a răspuns:

Uite ce iau eu http://www.megaproteine.ro/......y-4-500-g/ si am luat in 3 luni 5 kg de muschi