| sawareekh a întrebat:

As dori sa stiu si eu de ce atunci cand imi dau cu niste creme pe față (speciale pentru a scăpa de coșuri) iar mai apoi mă clătesc începe să mă strângă fața. Normal știu că trebuie să simt asta când am cremele respective pe față. Mulțumesc.

7 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Cremele respective [ mai precis ingredientele din ele ] ti-au uscat tenul excesiv daca simti senzatia asta de strangere, foloseste un gel de curatare hidratant - sunt inclusiv geluri formulate pentru tenul acneic care nu usuca- si neaparat o crema cu agenti de hidratare non comedogenica.

| sawareekh explică (pentru alina2k18):

Asta mi-a recomandat dermatologul. aceste creme...

| Furnicuta000 a răspuns:

Cand te strange fata inseamna ca ti s-a uscat foarte tare tenul (probabil solutiile alea pentru cosuri functioneaza ca exolianti, sunt substante astringente ceva de genul) si in cazul asta ar trebui sa folosesti crema hidratanta (dar mare grija aici pentru ca daca nu folosesti crema potrivita tipului tau de ten te poti trezi cu si mai multe cosuri). Nu e bine sa stai zilnic cu fata aceea care te strange pentru ca in timp pot aparea riduri de la tenul foarte uscat

| sawareekh explică (pentru Furnicuta000):

Asta mi-a recomandat dermatologul. aceste creme...,

| Furnicuta000 a răspuns (pentru sawareekh):

Si nu ti-a recomandat si ceva pentru hidratare?

| EveLinA32 a răspuns:

Parerea mea ii ca poate ii pentru cosuri dar totusi poate nu ii potrivit pentru tipul tau de ten...

| sawareekh explică (pentru EveLinA32):

Asta mi-a recomandat dermatologul. aceste creme.