| xoxoBby a întrebat:

As vrea sa va cer si eu parerile voastre. Acum aproximativ o luna, am fost selectata la o agentie de modeling.Totul parea ok.M-au adus pana la sediul lor., acolo am stat de vorba cu o angajata si trebuia sa platesc taxa de 60 de lei,care a fost taxa de inscriere.,Apoi am facut o programare cu directoarea agentiei.A venit ziua interviului, trebuia sa ma insoteasca un parinte(a venit tatal meu cu mine).La agentie mi s-a facut cateva poze. dupa care am fost chemati in biroul directoarei., directoarea ne-a spus ca daca vreau sa ma duc mai departe atunci trebuie sa platesc inca o taxa (200 de euro),aceasta suma include si un curs de(dictie,dans,bune maniere,mersul scenic,pozitii de pozat, atitudine la poze, machiaj etc.). Acolo ni s-a spus ca in fiecare luna este o sedinta pe care clientii le platesc(dupa fiecare sedinta primesc 300-400de euro din care 30% merge agentiei si in plus primesc si hainele si produsele cu care fac poza).Mi s-a parut destul de ok ideea..si am acceptat. Tatal meu a semnat un contract in doua exemplare(una agentiei si una a noastra). Peste o saptamana trebuia sa ma duc la o sedinta pentru imi face un portofoliu de 15 fotografii.Mi s-a spus ca inainte de sedinta agentia ma anunta cam cu o zi inainte, mi s-a spus ca acum pe 10-12 mai,va fi prima sedinta,si inca n-am primit nici albumul si nici un apel de la ei, am incercat sa-i sun eu, dar mi-a raspus robotul.si nu stiu ce sa fac sau ce sa cred? AJUTATI-MA CU CATEVA PARERI VA ROG.

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dar acel contract l-ai citit foarte bine?
Pa, pa.

| mona a răspuns:

Eu cred ca ai luat o mare teapa, sper sa ma insel

Răspuns utilizator avertizat
| Bondarel99 a răspuns:

Si de ce nu te-ai dus la agentie? Nu ai cum sa aflii prin telefon daca aia sunt niste escroci, trebuie sa dai ochii cu ei...

| tuGatita a răspuns:

Asa ceva se face si pe la noi. si eu m-am dus, dar cand am auzit de taxa de inscriere, dupa de 200 de euro, am zis NU. Cred ca e aceeasi "agentie". astia umbla numai sa insele lumea, apoi dispar. oare nu-i da nimeni in judecata? ma intreb.

| xoxoBby explică (pentru tuGatita):

Asta-i agentia WORLD FASHION AGENCY. Firma este din Bucuresti si au sediul in orasul unde stau eu.Deci nu inteleg un lucru..pe site-ul lor sunt niste fete in categoria de profesionisti si ele au inceput deja cu sedintele si toate, asta nu inteleg pe noi de ce ne-ar insela? Dar totusi daca este o inseleciune atunci macar banii cum le-as putea primi inapoi?

| tuGatita a răspuns (pentru xoxoBby):

Daca ai zis ca au sediul in orasul tau, cauta-i si recupereaza banii. dar, iti zic, nu cred ca vei reusi. de ce ar insela? din acelasi motiv din care au inselat si la noi. s-a mai plans lume, nu esti prima....acele fete de pe site-ul lor sunt platite sa faca reclama tot din banii scosi de la naivi. nu bag mana in foc, e parerea mea ( si nu numai). insa e clar ca e o inselaciune, de altfel te-ar fi sunat, nu crezi? sau macar ai fi dat de ei.

| Seby90 a răspuns:

Salut, se numesc scamuri. Lasa-i happy si pleaca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt niste sarlatani! Au vrut doar banii! Daca ai citit sigur contractul atunci trebuie sa-i dai pe mana politiei daca nu te vor contacta! Daca au si o adresa de email spune-le si acolo ceva si adaca nu merge pana in seara anunta politia!

| Narcis494 a răspuns:

Si eu am facu la fel, am dat 60 lei si au zis ca ma vor contacta ei, dar nu am mai primit nici un raspuns, am fost acolo unde am dar banii dar s-au mutat, deci... am fost inselat si am dat 60 lei degeaba.