| vmalex21 a întrebat:

Buna Ziua.Cat timp se poartă cercelul medical după gaurirea lobului urechii cu pistolul? Se poate scoate după vindecare pentru perioade de cateva zile fara închiderea gaurii?

6 răspunsuri:
| Denisa0954 a răspuns:

Odată ce ti ai dat gaura, trebuie sa stai cam o lună cu cercelul medicinal. După care îl poți schimba, dar nu recomand sa l dai jos, nici macar pentru cateva zile pentru ca se va astupa gaura, fiind inca proaspătă

| andreea2346 a răspuns:

Salut,o luna se tine cerceii medicali. recomand sa nu ii dai jos in acea perioada, insa incearca sa tii zona gaurii din ureche curata si dezinfectata

| Nonononono1 a răspuns:

30 de zile se tin pentru a asigura formarea gaurii. Cerceii pot fi scoai in aceate zile din ureche pentru curatarea si dezi nfectarea zonei. Pot si scosi si pentru o perioade de cateva zile, dar pentru a evita inchiderea gaurii, seara baga cercelul in gaura respectiva. In functie de usurinta cu care intra si ies se releva cat de permanenta e gaura.

| vmalex21 explică (pentru Denisa0954):

Inteleg.Mi s-a intamplat sa se închidă si dupa cateva luni de la gaurire cand l-am scos pentru cateva zile.

| Denisa0954 a răspuns (pentru vmalex21):

Stiu ce zici. Eu am aproape 7 ani de când am găurile. Acum daca nu pun cercei cateva saptamani, am probleme cu ele. Acum depinde si de organism, cauta sa le vindece

| vmalex21 explică (pentru andreea2346):

Mersi pentru sfat.Va fi un pic cam greu sa dezinfectez si sa ung cu ceva fara sa scot cercelul.