| Cristian_Denisa_1991 a întrebat:

Dintotdeauna, am preferat sa port argint in loc de aur. In decembrie, mi-am achizitionat un inel de argint dintr-un magazin specializat. Ca niciodata, mi s-a innegrit pielea in portiunea in care a stat inelul. Am evitat sa il port cateva zile. L-am pus din nou pe deget, minune, nu mi s-a mai colorat pielea. Ieri nu aveam nicio problema, iar azi dimineata, observ ca s-a innegrit iar.

Are vreo influenta stresul?

6 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Posibil, deoarece stresul te face sa transpiri, iar transpiratia poate fi influentata de starea ta, mie mi s-a intamplat de la apa ( dintr-un oras) sa mi se inegreasca inelul de argin, si pana atunci nu mi s-a inegrit deloc si il purtam de vreo 4 ani.

| h3r a răspuns:

Mă îndoiesc, ești sigură de calitatea inelului? Poate ești sensibilă și de aceea s-a înnegrit(ori nu ești obișnuită cu inel pe acel deget), mai e posibil și din cauză că e nou, am pățit-o și eu. Lasă-l 2 minute în pastă de dinți și vezi dacă se schimbă ceva. Oricum, problema se va remedia în timp.

| Lola05 a răspuns:

Nu cred că e de argint... Dacă ai mai purtat argint și nu ai mai pățit așa, nu e argint sau are în componență un material pe care nu îl au celelalte inele ale tale.
Mie nu mi s-a întâmplat niciodată asta de la bijuteriile din argint. Am avut în schimb la un moment dat un inel de pe la Avon din ceva aliaj și am pățit exact ce zici tu. Mai aveam unul ieftin găsit prin cutiile de mărgele ale bunică-mii și la fel am pățit.
Dacă mai ai magazine de bijuterii în oraș, mergi la unul din ele să vezi dacă îl poți verifica.
În orice caz, ori nu e argint, ori e argint dar are un alt material în componență, care reacționează cu pielea ta (pielea are pH acid și la fel și transpirația) și de asta apare urma de negru.

| Cristian_Denisa_1991 explică (pentru Lola05):

Problema e ca la acelasi inel, pata nu apare mereu. Pe mine asta ma intriga. Am fost si la bijutier sa verific veridicitatea materialelor, mi-a zis ca este 100% argint

| Cristian_Denisa_1991 explică (pentru Lola05):

Va multumesc pentru ajutor si sfaturi!

| Alli1224 a răspuns:

Nu e argint, poate e doar poleit cu argint.