| Ionmaria12 a întrebat:

Imi puteti spune tratament pentru dermatita periorala sau un tratament?
Multumesc ❤️
Dau funda

Răspuns Câştigător
| BlogdeInstalatii a răspuns:

Maria, tratamentul pentru dermatita periorala este acesta:

Dermatita periorală apare de obicei ca o erupție în jurul gurii și în pliurile din jurul nasului, în zona de sub ochi, pe frunte, pe bărbie, iar pustulele pot conține lichid.
Atenție, seamănă cu acneea, dar nu este acnee!

În cazurile ușoare, la copii și la femeile gravide se recomandă terapia topică individualizată.
Eficiente sunt și compresele îmbibate cu soluție Lugol și aplicate timp de 15 minute zilnic până la ameliorarea erupției.

* În primul rând, este indicată întreruperea tratamentelor cu creme cu steroizi sau a sprayurilor nazale cu steroizi, dacă este posibil.
* Utilizarea unui săpun de față delicat poate ajuta în calmarea iritației.
* Evită, de asemenea, produsele cosmetice care conțin parfum, cremele exfoliante și orice altă substanță dură sau iritantă pentru ten.
* Mai poti folosi de asemenea produse dermatocosmetice pentru piele sensibilă (creme, produse de curățare).
* De multe ori absența oricărui tratament, așa numită – zero teraphy – poate fi benefică.

2 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Salut, poti incerca clotrimazol. Daca nu, poti merge la un dermatolog sa iti prescrie un tratament.

| tusha a răspuns:

Problema e dinauntru tau.
Fa cure de detoxifiere
Nu te stresa
Bea apa destula
Mananca fruxte si legume