| MariaCrinaPopescu1233 a întrebat:

Bună ziua, știți cumva unde găsesc un balsam bun pentru păr? Pentru că am un balsam de la garnier dar imi cade parul destul de des, si as vrea sa-mi recomandati un balsam de fff buna calitate nu conteaza daca e scump!

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna, cred ca ar trebui in primul rand sa alegi produsele dupa lista de ingrediente.Un produs bun nu inseamna neaparat ca e si scump.Multe produse scumpe de la branduri cunoscute au ingredinte foarte toxice. Iti recomand aplicatia InciBeauty pentru telefon, scanezi codul de bare al produsului si iti ofera o nota+lista de ingrediente. Nota maxima (foarte buna) e 20/20.

Mi-ar placea sa te ajut, insa eu nu mai cumpar de multi ani produse din comert, folosesc sampon solid si clatesc parul cu apa in care am turnat putin otet de mere. Stiu ca suna ciudat/groaznic, mai ales pentru cine nu suporta mirosul :)), dar parul meu reactioneaza foarte bine.Recent am ochit si balsam solid, facut de producatori romani.

Un alt aspect pe care poate ar trebui sa-l iei in considerare e daca aceasta cadere e cauzata de alimentatie, o problema medicala sau de folosirea de produse care cauzeaza in timp o anume depunere pe scalp, numita,, hair buildup''(acea depunere afecteaza firele de par, care vor cadea fiindca ingredientele benefice nu vor mai ajunge la radacina firelor de par).

Mai mentionez si ca este normal sa ne cada zilnic intre 50 si 100 de fire de par. - sursa https://www.aad.org/public/diseases/hair-loss/insider/shedding

| MariaCrinaPopescu1233 explică (pentru dullcat):

Multumesc!

| dullcat a răspuns (pentru MariaCrinaPopescu1233):

Cu placere.Multumesc si eu pentru funda.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Balsamul de par NU opreste caderea parului, doar il face mai moale si mai matasos.

Caderea parului este generata de schimbari hormonale in corp sau de folosirea vopselie de par (vopsea sau decapant de par), sau a substantelor chimice invazive (fixativ, crema, gel, spray d epar), care declanseaza caderea parului!

| MariaCrinaPopescu1233 explică (pentru Violleta2022):

Dar eu nu mă dau cu vopsea sau șpreiuri, creme, geluri, fixative.

| Violleta2022 a răspuns (pentru MariaCrinaPopescu1233):

Atunci poate fi vorba de o problema hormonala, care se poate rezolva la un medic endocrinolog, doar in urma unor analize hormonale (de sange).
sanatate multa!

| AdioTPU a răspuns:

Caderea parului poate avea si alte cauze care nu tin neaparat de par ci mai degraba de organism, metabolism. Mai degraba iti recomand sa-ti faci niste analize sa vezi daca totul este in regula in organismul tau.

| AndreaDanci a răspuns:

Nu vad legatura dintre caderea parului si balsam.
Daca iti cade parul trebuie sa umbli la stres si alimentatie, nicio chimicala in plus nu ajuta problema asta...