| frum a întrebat:

Sunt fata si am o pilozitate faciala si pe gat destul de puternica, motiv pentru care zilnic folosesc penseta pentru smulgere fire. Ca urmare, am multe cicatrici si pielea mea este mereu imflamata. Cunoasteti ceva creme care au o putere mare de reparare astfel incat pielea mea sa nu fie asa de iritata? Fetele/femeile care se confrunta cu o astfel de problema, cum procedati? Multumesc!

5 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

S-ar putea sa fie hormonal, dar ceea ce iti pot spune cu certitudine e ca anumite persoane au par mai mult, sau mai putin.Esti bruneta? fetele brunete, sau mai inchise la culoare, au parul mai inchis la culoare de asemenea.Depinde si de gena, eu spre exemplu, nu sunt paros deloc.Alti incepand de la 22 23 de ani au par in nas si in urechi de isi fac perne, eu nici la 29 de ani aproape nu am asa ceva laughing sa il scurtez, sau probleme. Poate ti se pare tie mult datorita faptului ca e mai inchis la culoare.La fel si barba, e rara si oleac spre blonda, eu find castaniu.Depinde foarte mult pe cine mostenesti.Eu pot sta lejer o saptamana nebarierit, alti nu pot sta 2 zile ca se umple.Cam asa e si cu voi femeile. Uita-te la femeile din neamu tau si vei gasi rezolvarea happy si in primul rand inainte de toate, acceptate asa cum esti.

| NLS a răspuns:

"am o pilozitate faciala si pe gat destul de puternica,"

La endocrinolog ai fost, pentru niște analize?

| sopranaCadaverica a răspuns:

Iti recomand crema Bioderma Cicabio. Citeste despre ea, e special facuta pentru protejarea, hidratarea ranilor, elimina iritatiile. https://www.bioderma.com.ro/produsele/cicabio/crema

| sopranaCadaverica a răspuns:

A, si cat despre pilozitatea faciala... Hirsutismul e cauzat de dereglari hormonale. Ar fi bine sa-ti faci toate analizele si sa mergi la endocrinolog si dermatolog. Ti se poate prescrie un tratament care sa echilibreze hormonii.

| NaeEliza a răspuns:

Buna,
Cel mai indicat ar fi sa mergi la un cabinet cosmetic. Epilarea cu ceara dureaza cateva minute si nu este deloc dureroasa. Se aplica o crema sau un gel special dupa si pielea se calmeaza in cateva minute, maxim o ora.
Succes!