| AndreeaCr a întrebat:

Care e cel mai bun remediu pentru arsurile solare?

Răspuns Apreciat de Editori
| CristinaAnAAAA a răspuns:

Mai jos ai cateva idei despre cum ai putea remedia aceasta problema, sper sa gasesti macar una care sa te ajute si pe viitor nu uita ca cel mai bine este sa previi, nu sa tratezi.

1. Otetul alb, ca si iaurtul, se afla printre cele mai populare remedii naturiste impotriva arsurilor solare. Otetul poate fi aplicat sub forma de compresa. Inmoaie un prosop curat intr-o solutie alcatuita din apa si otet, in proportii egale. Daca ai crapaturi in piele, evita acest remediu, deoarece iti poate provova usturimi si dureri.

2. Ceaiul face bine pielii datorita continutului de tanin (acid tanic), care amelioreaza arsurile. Taninul este folosit si in compozitia unor spray-uri pentru arsuri. Prepara-ti o oala mare de ceai puternic (este recomandat sa folosesti intre patru si sase pliculete de ceai), pune-l in frigider pana se raceste si inmoie o compresa pe care sa o aplici pe rani. De asemenea, poti pune ceaiul intr-un flacon cu care sa pulverizezi peste arsuri.

3. Tarate de ovaz. Umple-ti cada cu apa rece si adauga doua cesti de tarate de ovaz. Intra in apa si stai cam 30 de minute. Ovazul amelioreaza roseata si descuamarea pielii. De asemenea, poti combina ovazul cu un albus de ou, iar compozitia obtinuta se aplica direct pe zona afectata.

4. Laptele hraneste pielea datorita contintului de grasime si ajuta la vindecarea arsurilor. Amesteca o ceasca de lapte cu patru cesti de apa, la care mai adauga si cateva cuburi de gheata. Aplica comprese cu aceasta solutie pe zona cu probleme, la fiecare 15-20 de minute. Repeta tratamentul la fiecare doua, trei ore.

5. Castravetii si cartofii sunt doua dintre legumele care amelioreaza arsurile. Cartofii netezesc si grabesc vindecarea zonelor afectate, iar castravetii racoresc pielea si reduc roseata. Atat castravetii, cat si cartofii pot fi aplicati direct pe arsuri sau pot fi tocati marunt pentru ca nutrientii lor benefici sa patrunda mai rapid in piele.

4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Toată lumea o arde cu tratamente naturiste, dar când te trezești in fapt realizezi ca alea sunt doar așa ca frecție...
Și eu am avut o experiența de-a dreptul usturătoare anul trecut, eram rău de tot, arsuri profunde.
Am folosit prima data crema bepanthen și era bunicică, dar ce m-a salvat a fost un spray Oximed care era și ușor de aplicat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O rutina de ingrijire a pielii arse ( antiinflamator, antiiritant si produs care reface epiderma ) si dupa inceperea unei rutini pentru tratarea daunelor provocate de soare cu ingrediente de tip cell communicating - Niacinamide ( care este mai bine tolerat ) sau Retinol. Ingredient de tip cell communicating le comunica celulelor sa functioneze, sa arate si sa se comporte precum o celula sanatoasa.

Vezi raspunsul meu de aici :
https://www.tpu.ro/......arte-rosu/

| R3sp3ctt a răspuns:

Iaurtul si crema nivea(un strat mai gros)

| CristinaAn2 a răspuns:

Fenistil gel