| Sandu3 a întrebat:

Care e diferenta ca aspect intre un par decolorat cu pudra decoloranta si oxidant si un par vopsit blond? Nu ma pricep si vreau sa stiu daca e vreo diferenta de culoare.In sensul ca daca e la fel ca si culoare, nu mai adaug si vopsea ulterior.Doar ma decolorez si atat.

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Are 17 ani, crezi ca lucrează in domeniu? laughing
Îți răspund eu, deși nu m-ai întrebat pe mine, chair dacă sunt cea mai in măsura sa îți răspund având o experiența de vreo 5 ani cu blondul.
Nu e vorba de cantități, trebuie sa iei o cutie de vopsea, Palette, Garnier sau dacă nu găsești ia altceva. Atenție! Pe cutie sa scrie ca deschide pana 3-4 tonuri și neaparat sa scrie ca e blond cenusiu sau glaciar sau ceva cu tonuri reci (de ex Palette A10). Dacă ai parul mai lung de umeri ia 2 cutii.
Îți dai repede cu vopseaua pe tot parul și apoi o lași sa acționeze vreo 30 min, dacă ți se pare ca s-a deschis suficient te speli înainte. Având parul saten, va iesi cu mici tente portocalii sau galbene așa ca îți trebuie un toner dacă vrei sa îl faci cenusiu. Poți sa iei violet de gențiană și sa pui 2-3 picături in apa și sa te clătești sau șampon mov nuanțator.

9 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

De fapt vopseaua aia de par e tot un decolorant dar care are putere de deschidere mai mică, adică o sa vezi ca scrie pe cutie cât deschide (2, 3,4, 5 sau chiar 9 tonuri-in cazul syoss lighteners). Eu am parul saten închis și m-am făcut cu una de la Palette (A10 cred) și de la Garnier care scriu ca deschid 4 tonuri și mi-a ieșit un blond auriu destul de deschis. Depinde și care e culoarea ta naturală. Cu pudra iese mult mai deschis ca e foarte puternica dar îți arde parul in ultimul hal. Adică nu are nimic sa folosești o singura data, dar nu constant.

| Myrcea22 a răspuns:

Lucrez in domeniu si recomand vopsirea. nu ca greseala sa il decolorezi..niciodata un par decolorat nu o sa arate ca unul vopsit

| Sandu3 explică (pentru Myrcea22):

Momentan e saten-grizonat si as vrea sa iasa blond nisipiu.Cam ce as putea sa folosesc si in ce proportii? Am apelat cu intrebarea tocmai pentru ca spui ca lucrezi in domeniu.Deci ce-mi recomanzi sa cumpar? Zi-mi asa de la A la Z si cam ce cantitati.

| Myrcea22 a răspuns (pentru Bondarel99):

Am terminat cursurile de Frizer, Coafor, coloristica etc.(intr-un cuvant hairstyling) Lucrez in domeniu de ceva ani intr-un salon de renume din Bucuresti dar astea sunt detalii, anii nu sunt pusi concret deoarece nu are rost sa mi cunoasca nimeni identitatea si detalii AICI.
In fine daca nu consideri ca pot raspunde si explica avand experienta in coloristica, explica i tu.
P.S: Sunt baiat

| Bondarel99 a răspuns (pentru Myrcea22):

Bine, ai 18-19 ani. Dacă tu chiar lucrezi de câțiva ani intr-un salon, bravo ție, e ceva de admirat!
Înseamnă ca poți da sfaturi mai detaliate.

| Sandu3 explică (pentru Bondarel99):

Multumesc pentru raspuns.Chiar iti multumesc desi intrebarea era pentru altcineva dar ai avut amabilitatea de a-mi raspunde.Deci...sa inteleg din ce mi-ai lasat scris ca nu mai apelez la decolorare si sa trec direct la vopsitul parului, nu? Direct.Un blond a la Lady Diana mi-ar conveni de minune.Nuanta aia, nu galben pui, doar ceva mai"sters" ar fi perfect.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Sandu3):

Pai și vopseaua aia tot decolorant are in ea, doar ca nu e decolorant pur, nu e așa puternic. Deschiderea parului, cu orice nuanță, înseamnă decolorare.
Fa cum ți-am zis eu și vezi dacă îți place.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Sandu3):

Are 17 ani, crezi ca lucrează in domeniu? laughing
Îți răspund eu, deși nu m-ai întrebat pe mine, chair dacă sunt cea mai in măsura sa îți răspund având o experiența de vreo 5 ani cu blondul.
Nu e vorba de cantități, trebuie sa iei o cutie de vopsea, Palette, Garnier sau dacă nu găsești ia altceva. Atenție! Pe cutie sa scrie ca deschide pana 3-4 tonuri și neaparat sa scrie ca e blond cenusiu sau glaciar sau ceva cu tonuri reci (de ex Palette A10). Dacă ai parul mai lung de umeri ia 2 cutii.
Îți dai repede cu vopseaua pe tot parul și apoi o lași sa acționeze vreo 30 min, dacă ți se pare ca s-a deschis suficient te speli înainte. Având parul saten, va iesi cu mici tente portocalii sau galbene așa ca îți trebuie un toner dacă vrei sa îl faci cenusiu. Poți sa iei violet de gențiană și sa pui 2-3 picături in apa și sa te clătești sau șampon mov nuanțator.

| Nevm a răspuns:

Am avut o experienta cu pudra decoloranta acum cateva zile.Ei bine, iti iese un par de culoarea barei de raspuns a site-ului TPU.Nasol.Nu ai cum sa iesi asa din casa(pentru gusturile mele) arata chicios, nefiresc, nu are aspect natural, deci trebuie neaparat sa revii cu o vopsea de par.In general decoloratul parului nu iti permite sa iesi doar cu decolorant in cap afara din casa.Deci clar, o vopsea dupa, si masti pentru hidratarea parului,

| Sandu3 explică (pentru Nevm):

Momentan e saten-grizonat si as vrea sa iasa blond nisipiu.Cam ce as putea sa folosesc si in ce proportii? Nu ma pricep deloc.