| andre2726 a întrebat:

Care e semnificatia cuvantului retro?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://dexonline.ro/definitie/retro.

12 răspunsuri:
| Cσσкiє a răspuns:

Care marchează o întoarcere în trecut; care imită ceva vechi. http://dekora.ro/blog/sfaturi-practice/in-dulcele-stil-retro/.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Retro inseamna ceva care aminteste foarte bine, fara -insa- sa fie identic, de ceva ce era la moda cu mult timp in urma.
De exemplu, in sec. XVIII se purtau rochii/bluze cu guler inalt, de dantela. Acum vreo cativa ani, moda asta revenise. Normal, nu exact ca cea din secolul XVIII, dar, foarte aproape.
"Retro" pot fi considerate si fustele scurte, daca te gandesti ca moda lor a fost lansata in anii '60.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inapoi, in spate, indarat ori(referitor la moda, arta etc) inseamna o reintoarcere la ce a fost cu ceva timp in urma. Intra ca un element de compunere (similar prefixului) in cuvinte ca retrospectiva, retrograd, retrocedare etc. Numai bine!

| Daviiiiiid a răspuns:

Buna! eu cred ca "retro" inseamna mai invechit decat ce avem noi acum.sau ceva de genul happy

| hippiemuslim a răspuns:

De moda veche

| ⅓Al€X_Red Mx⅓ a răspuns:

RÉTRO adj. invar. (Despre modă, muzică etc.) Care reflectă o întoarcere în timp (reluând sau imitând un stil mai vechi). – Din fr. retro[grade].
Sursa: DEX '98 | Adăugată de LauraGellner | Greșeală de tipar | Permalink

RÉTRO adj. invar. Care marchează o întoarcere în trecut; care imită ceva vechi. /

| tiberiu_7743 a răspuns:

Retro, care marcheaza o intoarcere in trecut; care imita ceva vechi.

| buzz_4172 a răspuns:

Cuvantul "retro" reprezinta o intoarcere in trecut, reluand/imitand un stil vechi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vechi... dar cu sensul "din trecut" nu cu sensul de "stricat"

| danycosty a răspuns:

Inapoiat/vechi.

| rationality a răspuns:

Retro inseamna ( despre muzica stil, moda) o intoarcere in trecut, imita un stil inapoiat