| Eclectica a întrebat:

Care este cea mai exfolianta masca pentru față pe care o pot cumpara din magazine (nu comanda)? Mi-am luat unele negre din comert, slabe, zici ca-i argila un pic mai dura....Caut ceva care chiar sa simt ca mi-a curatat tenul in profunzime. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Iti pot recomanda o procedura de curatare mecanica, cu produse
gasite in casa, usor si rapid.
Pentru aceasta procedura ai nevoie de:
- sapun Dove (sau de bebelusi)-fiindca au un PH mai bland
- Apa calda
_Malai (2 linguri)
- un prosop curat si pufos
Se uda fata cu apa calda si apoi se face clabuc pe mani cu apa si sapun. Cand clabucul este mult, se introduc varful degetelor in malai si se pun pe frunte, masand usor in cerc.
Se coboara treptata spre tample, pometi, nas, baza nasului, barbie si gat. Operatiunea se face usor si cu rabdare, fiindca malaiul este rugos si poate sa-ti raneasca fata.
Dupa terminarea curatarii fetei si gatului, se clateste fata cu apa calduta si se sterge prin tamponare, cu un prosop foarte curat.
Atentie: NU se curata ochii, pleopele si sub ochi, fiindca pielea este foarte subtire si sensibila si te poti ranii cu usurinta.
Aceasta procedura este una mecanica de curatare a tenului in profunzime, exfoliind pielea moarta si eliminand impuritatile si punctele negre din piele.

| Iceflower100 a răspuns (pentru Violleta2022):

Foarte buna propunerea Jassmina. Malaiul si zatul de cafea sunt cele mai bune exfoliante. Naturale, ieftine si la indemana.

| Eclectica explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc! E o idee foarte bună!

10 răspunsuri:
| KR0NSTADT a răspuns:

Folosește şmirghel de 1000, apoi clătește-te cu zamă de prune bistrițene.

| Eclectica explică (pentru KR0NSTADT):

@Kronstadt: Moaamă, nu m-aș gândit la ideea asta! Se pare că tu ai încercat-o cel puțin pentru creier. Nu prea te-a ajutat, nici măcar la simțul umorului, dar apreciez efortul de a scrie măcar corect. Zi bună!

| KR0NSTADT a răspuns (pentru Eclectica):

Da, fă, mie-mi spui... laughing

| Iceflower100 a răspuns:

Ai incercat sa-ti faci singura masca? Nu este greu. O lingurita zat de cafea, o lingurita ulei de masline, o lingurita miere. Aplici masand circular, lasi 10 min, cureti cu apa calduta si aplici o crema hidratanta.

| Eclectica explică (pentru Iceflower100):

NU doresc hidratanta, hranitoare, doar EXFOLIANTA!

| MihaelaDart a răspuns (pentru Eclectica):

Îți poți face acasă mască neagră cu cărbune și gelatină alimentara granule.
Ai nevoie de 2-3 comprimate pisate fin de cărbune activ, o lingură de gelatină, 2-3 linguri de lapte și o jumătate de linguriță de ulei nutritiv. Poti alege orice ulei pe care îl ai la îndemână în acasă cum ar fi, ulei de măsline, argan, sau de struguri. Îți elimina toată impuritățile cât și punctele negre.

| Eclectica explică (pentru MihaelaDart):

Multumesc, retin idee!

| MihaelaDart a răspuns (pentru Eclectica):

Cu drag!