| OnlyDga a întrebat:

Care-i treaba cu marimile la pantaloni? Ca nu mai inteleg. Pe blugii mei scrie w 36 l 34, asta ce marime e? Vreau sa imi iau o pereche de pantaloni de pe net si nu imi dau seama ce marime. Acolo scrie doar marimi simple gen 34, 36,38,40. La unele mai scrie si 34/34, 36/36, 38/36 etc dar nu la toate. Spuneti-mi si mie va rog frumos. FUNDA

5 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Depinde de site-uri. Majoritatea au masurile postate. Difera de la model la model. Eu am blugi de 34 si blugi de 36 care imi vin fix la fel. Bineinteles firme diferite. Pe internet mi-am comandat vreo 2 perechi si inainte de comanda m-am uitat pe site-ul lor si acolo iti arata cum sa te masori (de obicei in talie). La unele te mai intreaba si inaltimea + greutatea.
Daca nu gasesti pe site-ul lor, suna la numarul lor de telefon (orice site de haine are un numar de telefon pentru suport cu clientii si discuti cu ei acolo cum sa iti iei marimea corecta).
Succes!

andreia67
| andreia67 a răspuns:

W36L34 sunt marimi americane pentru blugi/pantaloni.
W vine de la Waist (talie) si reprezinta circumferinta in talie masurata in inch (1 inch=2. 54cm). L este pentru lungime sau inseam, este lungimea cracului pantalonului masurata pe interior pana la cusatura dintre picioare (tot in inch).
Marimile uzuale pentru W sunt intre 25 si 40 iar pentru L 30, 32, 34.
Marimile de genul 34/32, 34/34 reprezinta exact acelasi lucru.
Atentie la sistemul de masura, marimile intre 34-58 sunt de obicei marimi europene. Intotdeauna trebuie verificat tabelul de marimi al siteului de pe care vrei sa cumperi.

| BlueDark a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa ii iei din magazin.Asa ii poti proba.Chiar daca marimea iti e buna, se pot aseza cumva nasol iar tie sa nu iti placa.
Iar in legatura cu marimile, variaza in functie de firma.Eu am 2 perechi de blugi, una de la Levi's si alta de la GAP.La una marimea este XL, la alta e 40... Dar cum naiba e 40, nu stiu, ca la niste blugi de la Kenvelo am 38...

| OnlyDga explică:

Tot nu am inteles. Frate eu pe net gasesc doar marimi simple 34, 36, 38, 40. Si daca pe blugii mei scrie w 36 l 34 eu ce marime imi iau de acolo? Sau de exemplu am o pereche de pantaloni M marime europeana. Dracu mai stie. Sa mor eu de mai inteleg ceva

| Ema1234567890 a răspuns:

Mărimile pentru jeans sunt adesea indicate în inci, de exemplu 30/32. Primul număr indică talia, iar celălalt lungimea interioară a piciorului.