| Salamandra44 a întrebat:

Ce alimente îngraşă cel mai tare?

Răspuns Câştigător
| Ioana_9918 a răspuns:

Caloriile in exces ingrasa.
Deci alimentele cu continut caloric ridicat consumate in exces vor determina ingrasarea.
Iata cateva exemple:
- prajituri, gogosi, biscuiti, preparate din aluat tip foietaj (au continut mare de zahar si grasimi)
- sucurile carbogazoase (au mult zahar si/sau îndulcitori)
- branzeturi cu procent de grasime foarte mare
- toate mezelurile, carnea preparata prin prajire (au continut mare de grasimi saturate)
- produsele fast-food

| RAY a răspuns (pentru Ioana_9918):

Vreau sa vad si eu cineva care s-a ingrasat din carne

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nici un macronutrient nu ingrasa din moment tu consumi energie non stop, dar sa vedem ce macronutreienti aduc cea mai mare cantitate de energie la suta de grame

1, Grasimi 900 de calorii la suta de grame, exemplu 100 de grame de ulei, unt, slanina, untura
2, Carbo astia aduc 400 de calorii per 100 de grame aici avem fructe, legume, dulciuri, miere etc
3, proteine acestia aduc si ei 400 de calorii per 100 de grame le regasim in carne

diferente

grasimile se acumuleaza rapid in tesutul adios =cand ai consumat deja carbo
carbo sunt energia primara a organismului benzina noastra de toate zilele,fructele,legumele sunt extrem de importante
proteinele sunt caramida vieti,proteinele ajuta la masa musculara,celule,sistem imunitar iar de hormoni se ocupa grasimile,nu trebuie evitate nici un macronutrient, trebuie evitat ce e fast food,dulciuri,sucuri,pizza,patiserie,mezeluri, =carbo,grasimi rele, si daca esti o pers cu un imc normal te poti trezi cu probleme din cauza lor, probleme de memorie, lipsa controlului, sistem imunitar slab, apropo digestia este diferita
proteine intre 20%-30% practic proteinele ingrasa mai greu
carbo 15% sunt benzina noastra
grasimi 3% sunt rezerva noastra de energie

| Sn4k3 a răspuns:

Cele cu calorii multe, daca esti in surplus caloric.