Întrebare recomandată | Razvan1lol a întrebat:

Ce aș putea face împotriva căderii părului? sad Menționez ca am parul lung si des, dar de vreo 4-5 luni tot imi cade parul destul de mult, la baie, la pieptanat, fara sa-i fac nimic. Si daca o mai tin asa o sa am parul foarte rar si nu-mi doresc asta.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| IrinaMihaela15 a răspuns:

Cel mai bun răspuns pe care ți-l pot da este să te duci la un doctor dermatolog deoarece dermatologul îți poate analiza părul pentru a-ți da un tratament cât mai potrivit părului tău. Poate probabil voiai să auzi de un amestec minune făcut în casă din ou și sulf dar crede-mă că nici un leac băbesc nu ajută cu adevărat. Dacă chiar nu vrei să dai bani pe un doctor atunci poți ca cu o zi înainte să te speli pe cap să te dai cu ulei de ricin în cap(insistînd la rădăcini), să masezi bine scalpul si firele de păr, îți pui o cascheta de baie pe cap sau un prosop și îl lași să acționeze peste noapte, apoi te speli în ziua următoare pe cap normal(cu șampon dar fara balsam), sau îți dai cu uleiul dimineața și te speli seara. Uleiul de ricin ajută la accelerarea creșterii parului, îl face mai gros, mai rezistent și nu se mai despică la vârfuri...dar o să vezi rezultate de abia după câteva săptămâni sau poate chiar luni. Uleiul te ajută și la creșterea genelor și a sprâncenelor. Sper că te-am ajutat, o zi frumoasă!

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Șampoane: Ducray, Gerovital, Favisan, de cal.
Loțiunea aceea cu petroleum de la Gerovital, tinctura de ardei iute.
Astea ajuta mult dar depinde, ce finctioneaza in mod miraculos la cineva poate sa nu dea rezultate wow in cazul altora.
Uleiul de ricin e cel mai cunoscut și cel mai eficient remediu natural, dar trebuie sa ai răbdare sa vezi rezultate. In plus trebuie sa stai mult cu el in cap (la rădăcina), minim 4 ore.
Dar dacă problema vine din interior, nu te mai ajuta aceste lucruri. Căderea parului poate surveni și din cauza unei alimentații haotice.
Parul e făcut in proporție de 97% din proteine, dacă tu nu mănânci destule alimente care conțin proteine sa nu te mire ca îți cade parul.
Dar poate doar ai impresia ca îți cade mult, parul are perioade in care se regenerează, niciun fir de par nu sta pentru totdeauna in capul tău, el trebuie sa cada, sunt perioade in care mai multe fire sunt in stadiul asta.

| IancuSilviu a răspuns:

Ai incercat cu ulei de racin? Poate fi si din cauza stresului. Mergi la farmacie si cere sfatul. Sunt zeci de uleiuri pentru asa ceva. Succes.

| Ana2333 a răspuns:

Probabil treci printr-o perioada in care stresul este la un nivel mult prea mare, trebuie sa ai grija in primul rand la alimentatie, sa ii dai corpului aportul de vitamine si minerale de care are nevoie si abia apoi sa incerci sa tratezi problema si la exterior cu ajutorul sampoanelor sau mastilor cu diferite ingrediente. Iti recomand o lotiune " chel stop" de la hofigal si sapunul pentru par tot de la hofigal( se comporta exact ca un sampon) si sa le folosesti impreuna iar dupa 2-3 luni o sa vezi imbunatatiri, chiar o prietena de a mea a folosit aceste produse si a foat mai mult decat multumita de rezultat!

| Venusgirl a răspuns:

Iti propun procedura keratina.
1. Parul se insanatoseste si se ingroasa, intrucat keratina intra in componenta proprie
2. Parul creste repede (la mine cam cu 3 cm pe luna a crescut, experienta proprie)
3.Parul nu cade, nu se rupe
4 nu trebuie sa il arzi cu placa, intrucat acesta sta aranjat, iar efectul keratina tine cateva luni
5. Odata ce ai aranjat putin parul cu placa, acesta se tine aranjat intreaga zi si mai mult.
Succes

| MeRy1115 a răspuns:

Incearca sa te speli cu sampon si sa te clatesti cu otet