| HermesArtwork a întrebat:

Ce as putea folosi/face ca sa imi creasca parul mai repede? M-am gandit sa imi las parul sa creasca,sa il am lung (desi acum il am foarte scurt).

Stiu ca nu se poate sa imi creasca parul dintr-o data, vreau doar ceva ca sa imi creasca putin mai repede.

2 răspunsuri:
| bogabogdan a răspuns:

Salut si eu am cautat mai demult asa ceva si am gasit :
1. Tunde-ti varfurile periodic
Stiu, pare ciudat sa apelezi la foarfeca pentru a avea par lung happy. Dar atunci cand vorbim despre varfuri, chiar conteaza sa le tunzi des. Parul tau creste mai sanatos si mai repede daca ii tunzi varfurile periodic, la fel cum se intampla si in cazul unghiilor. Daca le lasi lungi, la un moment dat ritmul de crestere incetineste, iar aspectul devine total inestetic. Suna cunoscut, nu-i asa?

2. Maseaza-ti scalpul cu ulei cald
Poti ruga o prietena sa te ajute sau poti incerca tu singura. Insa iti trebuie ceva indemanare! Incalzeste putin ulei de masline si maseaza-ti scalpul cu el. Lasa-l sa actioneze cateva minute, iar apoi clateste bine si spala parul cu sampon. Rezultatele se vor vedea imediat! Nu doar ca iti vei ajuta parul sa creasca, dar el va fi si mult mai sanatos, iar firul mai gros.
3. Albus de ou

Desi in general retetele pentru masti naturale contin galbenus de ou, nici albusul nu este de neglijat. Aplica-l pe parul uscat si lasa-l sa actioneze 20 de minute. Clateste apoi parul si lasa-l sa se usuce natural.

4. Consuma multa apa
Apa ajuta la orice, asa ca este buna inclusiv pentru parul tau. Daca bei cel putin doi litri de apa pe zi, nu doar corpul tau se va simti mai bine, ci si parul tau va fi mai sanatos. Cu cat este mai sanatos, cu atat creste mai repede. Asa ca ai un pahar cu apa la indemana?

5. Nu-ti mai usca parul cu foehnul
Nu poti iesi necoafata din casa, dar nici nu e indicat sa-ti agresezi parul cu foehn, placa sau ondulator de cate ori il speli. Daca nu te poti abtine sa nu folosesti placa, macar renunta la foehn. Lasa-ti parul sa se usuce natural si abia apoi coafeaza-l. Varfurile tale nu vor mai fi atat de despicate, iar acest truc iti va ajuta parul sa creasca mai repede.

| Venusgirl a răspuns:

Sfatul meu e simplu:
fa masaj scalpului cu degetele 5 min. in fiecare zi (poti sa folosesti peria ce are buline, ea e anumita pentru masaj).

bea multe lichide. Daca bei multe lichine (cel putin 1, 5l - 2 l pe zi) atunc parul va creste repede, pelea va fi hidratata, iar unghiile vor creste si ele mai repede devenind mai puternice