| BigLike a întrebat:

Ce as putea folosi sa am nuanta tenului mai alba? Nu sunt foarte brunet insa in zona obrajilor am pielea asa rosie si cu urme de cosuri si as vrea sa am fata mai alba si sa scap de roseata FUNDA

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

De ce ai vrea sa fii mai alb la fata? Ai parea palid si subnutrit laughing)
Pentru urmele de cosuri respectiv roseata poti incerca creme din farmacii sau sa mergi la dermatolog sa-ti prescrie ceva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru petele post acnee iti recomand sa folosesti skinoren gel 15% cu acid azelaic, este recomandat si in tratarea cuperozei.
Asa arata cuperoza, aspectul ei difera in functie de gravitatea afectiunii :
http://www.curademiere.ro/wp-content/uploads/2014/04/cuperoza-336x250.jpg

Introdu Skinoren treptat, nu incepe cu o aplicare zilnica pentru ca e posbil ca tenul nici sa nu suporte atat, dar si sa se irite din cauza ingredientului activ. Introducerea treptata ii da timp tenului sa se obisnuiasca cu ingredientul. Este normal sa simti furnicaturi, durere, arsura si mancarimi ( prurit ) la inceput. Citeste cu atentie prospectul. Incepi tratamentul cu aplicari doar seara. In cazul cuperozei ar trebui sa ai rezultate vizibile dupa 4-5 saptamani de utilizare de 4-5 ori pe saptamana.

Schita de tratament :
prima saptamana :

aplici : luni, joi, duminica ( o singura aplicare pe zi - seara )

a 2-a saptamana :
aplici : luni (doar seara), miercuri (dimineata si seara ), vineri ( doar seara ), duminica (dimineata si seara )

a 3-a saptamana :
aplici : luni, miercuri, vineri, duminica - dimineata si seara

a 4-a saptamana :
daca tenul iti permite poti sa mai adaugi inca o zi in care sa-l aplici, in prima zi doar o data pe zi (seara ) si in urmatoarea saptamana aplici si dimineata

Trebuie sa folosesti o crema cu SPF 50 zilnic ca sa nu ti se agraveze roseata, sa iti protejezi celulele pielii, sa nu te bronzezi etc. Crema SPF trebuie folosita tot timpul anului.

https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10046085

Trebuie sa folosesti zilnic, dimineata si seara, un gel de curatare bland care sa-ti curete tenul de transpiratie, sebum, impuritati, ingrediente ale produselor cosmetice care n-au fost absorbite in totalitate de piele etc. Sa nu folosesti sapun pe ten!

Iti recomand Balea Waschgel Ultra Sensitive 150 ml, costa 9-10 lei si il gasesti in magazinele DM
https://www.dm.de/balea-waschgel-ultra-sensitive-p4010355300409.html

Foloseste zilnic si o crema hidratanta pentru ca skinoren usuca tenul avand ingrediente active, iar un ten uscat se irita mai repede si trebuie sa opresti tratamentul ca sa isi revina.

Bioderma sensibio light - este o crema lejera care se absoarbe in 5 minute de la aplicare, hidrateaza foarte bine tenul
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10017242

Crema dermoreparatoare - hidrateaza tenul, repara pielea daca ai cicatrici, cosuri sau pete. Este un pic mai grasa, trebuie aplicata in strat subtire, dar o folosesc si persoanele cu ten gras. O aplici si dupa 10-15 minute poti sa desfaci un servetel nazal (d-ala cu 2 sau 3 straturi ) si sa tapotezi usor pielea cu el ca sa iei surplusul de produs.
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10047660

1. Emulsie hidratanta matifianta - o am si imi place foarte mult, de fiecare data cand o folosesc ma trezesc cu tenul foarte luminos si parca are si un efect de micsorare al porilor ( nu ii am mari, dar parca ii face insesizabili :)) ). Contine vitamina B3 ( niacinamide ) ca al doilea ingredient
https://www.farmec.ro/produse/ten/emulsie-hidratanta-matifianta-431.html

" Proprietăţile cosmetice ale niacinamidei :

atenuează acneea şi petele
reduce roşeaţa, hiperpigmentarea
întăreşte bariera de protecţie a pielii
previne pierderea apei din piele
reînvie tonusul şi textura pielii
îmbunătăţeşte elasticitatea pielii
uşor efect regulator de sebum "
sursa : http://www.elemental.eu/ro/924-niacinamida.html