| Razvan223 a întrebat:

Ce crema de hidratare a fetei recomandati pentru un ten uscat spre foarte uscat? Ajuta cele ce au in componenta Vitamina D si Omega3? Am inteles ca ceea ce am eu se numeste xeroza cutanata

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vitamina d iei de la soare.
15 min/zi de expunere la soare sunt suficiente pentru a-ți lua necesarul zilnic de vitamina d.
Omega iei din pește, nuci.

Cremă hidratantă bună: avene tolerance extreme emulsie.
Dacă nu ți se pare suficient de hidratantă mai adaugă 2-3 picături de squalane de la The ordinary.
Pe ambele le găsești în farmacia Tei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bioderma Sensibio Rich mi se pare ideala pentru tenul foarte uscat, o sa vezi imbunatatiri dupa prima aplicare :
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10017762

Ai grija sa iti asiguri necesarul de grasimi din alimentatie : avocado, peste gras, nuci, alune, fistic, seminte de floarea-soarelui, dovleac, susan, chia, oua etc. Semintele si oleaginoasele sa nu fie prajite sau cu sare, mie imi place ca intr-o cana de ceai de fructe de padure (caldut sau rece, in care am pus si o lingurita de miere ) sa pun o lingurita de chia si una de seminte de susan. Consuma apa plata, evita sucurile acidulate sau cu adaos de zahar. Foloseste un gel de curatare bland si spala-te cu apa calduta -niciodata la o temperatura extrema.

https://www.dm.de/balea-med-waschgel-ultra-sensitive-p4010355387783.html