| croissant a întrebat:

Ce creme pentru cosuri de la plafar imi recomandati?

Răspuns Câştigător
| AliTheo18 a răspuns:

Eu m-am dat cu zineryt de la farmacie, si a mers la mine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AliTheo18):

Are alcool. Adică iritant.
Dacă are tenul sensibil, uscat, atopic sau deshidratat?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Recomand apa calda si sapunul impotriva cosurilor, preferaind sa previi aparitia lor, decat sa le tratezi.
Spalatul serios cu apa calda sis apund e 2 ori pe zi, dimineata la trezire si imediat cum te intorci acasa de la scoala, cand fata este plina de impuritati.
Odata eliminate impuritaile, in pori nu se mai aduna praf, nu se mai fac puncte negre si nu se mai infecteaza, dand nastere la cosuri (acnee).

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

O să-și provoace și mai multe coșuri.Plus că își sensibilizează și distruge bariera naturală a pielii cu spălatul prea des și săpunul.
Ce crezi că ține săpunul în stare solidă?
Exact, ceea ce o să-i astupe porii.
Dermatologii recomandă spălatul de două ori pe zi cu un gel blând de curățare și ph 5.5, tocmai ca să nu-și dezechilibreze bariera sa naturală(+ un element activ și o cremă hidratantă).
E a treia oară când îți atrag atenția asupra unui subiect pe care nu-l cunoști: îngrijirea corectă.
Dacă vezi că nu știi, nu te pricepi și nu e de tine, cel puțin nu răspândi lucruri eronate, mituri.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se gasesc sapunuri blande de vanzare, cele pentru bebelusi au PH-ul echilibrat.
Pentru asta nu trebuie sa cumperi geluri speciale!

cat privesc postarile mele, te invit sa mergi mai departe, daca nu-ti place cum scriu!

| AjutorNeconditionat a răspuns:

Nu prea foncrioneaza nimic. Dar ai putea încerca Foreo care e are o periuța care ajuta la purificarea tenului.