| anonim_4396 a întrebat:

Ce diferente sunt intre o incaltaminte de 500 lei si un fake de 150, de exemplu?

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

De multe ori cumperi și publicitatea băgată în ele nu doar calitate... am găsit la un moment dat pe un site din ăsta fantomă să zic așa ceva ofertă cu 3 perechi de balerini la 50-60-70 lei, nu mai știu. i-am luat, că am zis că la prețu ăsta cât pot să fie de răi, era material textil cumva. și i-am purtat grămadă și crec 1-2 ani m-au ținut, vorba aia cu 20-30 lei perechea. Așa că scutește-mă și cu calitatea asta laughing) și mai am încălțăminte sub 100 de lei care m-a ținut ani. Așa ca mie mi se pare excesiv să dai mai mult de 300 de lei să dai pe o pereche de ceva. Am dat pe o pereche de converse originali (de pe various brands) 120 sau 130 lei și de 2 ani îs aproape intacți și i-am purtat destul de mult.

| Adry05 a răspuns (pentru Adry05):

A, și ca o adăugire, nu recomand în niciun caz achiziționarea fake-urilor. ăia se chinuie să facă să arate cât mai mult ca originalu da folosesc niște materiale oribile și cumva tot pe „brand" îți cer suma aia, că așa la ce calitate au cred că ar face maxim 50 de lei. Am luat odată din altă țară pentru că nu prea știam eu care e faza cu fake și original și am luat ceva converse fake, comparate cu unele originale : alea fake au un miros oribil de lipici ieftin și chimic, cusăturile sunt oribile, cred că și eu as coase mai frumos, arată de parcă în următoarele secunde o să se rupă, interioru arată de zici că i-a purtat altul înaintea ta ani întregi și alte de astea. Deci clar nu fake-uri!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este vorba de calitatea materialului si calitatea lucrului, ambele cu influenta mare asupra duratei de folosire.

| darrio2007 a răspuns:

Calitatea.

| RAY a răspuns:

Calitatea,de exemplu am cumparat o pereche de adidasi din bazar mai tinut 3 luni m-a costat 150 de ron, cm cumparat adidasi nike original cu 850 de ron ma tine de 3 ani, dar sunt si mai ieftini si vor tine tot 2 ani minim, pe piata sunt 3 clase fi atent
prima clasa =producatori =originali
a doua clasa =hervis si alte companii care cumpara licente de la acei producatori
clasa a treia =se gaseste prin piata, bazare, magazine virtuale, internet e marfa ieftina dar la fel ca si calitatea, eu am pierdut multi bani cu astfel de haine, prefer sa adun si sa am parte de calitate

| gabicoo a răspuns:

Pe scurt: Incaltamintea "de firma" e fabricata din piele + alte materiale de calitate si te tine, in medie, 3 ani. Incaltamintea de "Bazar" e fabricata din "piele de scaun de autobuz" si te tine, daca ai noroc, 6-8 luni.

| gabicoo a răspuns:

Referitor la fake. Mai bine cumperi un produs "no name" sunt mai bune decat produsele contrafacute.

| Bizon95 a răspuns:

Aia originala tine 5 ani
aia fake tine 5 luni... DACA ESTI NOROCOS!

| GouDidodino a răspuns:

Calitatea