| NYØ2002 a întrebat:

Ce efecte are samponul pentru parul gras? Il face lins sau nu mai este gras, ca nu inteleg

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Samponul pentru par gras pune parul gras sa faca exercitii fizice, il pune la dieta si slabit.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Te face chel

| Furnicuta000 a răspuns:

De fapt samponul pentru par gras este de fapt impotriva parului gras. Sunt greseli de exprimare. La fel se intampla si cu "samponul pentru caderea parului"

| AnastasiaK a răspuns (pentru Furnicuta000):

Nu e deloc greseala de exprimare, sunt doar prosti care inteleg gresit. E cat se poate de corect "sampon pentru par gras", deci sampon care se foloseste pentru parul gras, care i se adreseaza parului gras sau cum vrei sa-i zici. Daca mergi la farmacie si iei medicamente pentru febra inseamna ca te ajuta sa faci febra? Sau e si acolo greseala de exprimare? Sau la restaurante, meniul pentru copii...nu te transforma in copil meniul, dar parca nici greseala gramaticala nu e.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Ma refeream DOAR in cazul samponului, pentru ce actioneaza samponul.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Furnicuta000):

De acord, dar nu e greseala gramaticala. Exact cum zici si tu acum: e pentru ce actioneaza.

| WhiteLife a răspuns:

Pe suprafața scalpului se secreta o substanță numită sebum, care are rolul de a ne proteja firele de par. Dar, in timp, cu muradria, efectul care se va vedea va fi de "par lins", sau par gras, fara volum, pentru că sebumul e ca un ulei. Șampoanele conțin detergenți, substanțe ce îndepărtează grăsimile (la fel ca săpunurile). Când pui șamponul pe par și masezi, la limpezire, împreună cu șamponul vei îndepărta și sebumul și restul murdăriei din par, așa că părul rămâne curat, are volum, e moale. Sunt persoane care au mai mult sebum decât marea majoritate, așa că ei folosesc acest șampon pentru parul gras (dar părerile sunt împărțite daca chiar are efect și dacă nu face doar sa se secrete și mai mult sebum, dar asta e o altă discuție). Pentru restul persoanelor este îndeajuns sa folosească șampon normal, sau daca ai alte probleme, cum ar fi mătreață, sau parul uscat, șamponul poate conține și alte substanțe care sa te ajute.

| Osneros a răspuns:

Daca vrei sa-l faci lins ai nevoie de sampon din limba de vaca.