| Anonimmmmaaa a întrebat:

Ce este lotiunea de corp? Cand se aplica dupa baie?

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lotiunile de corp sunt produse cosmetice, cu roluri diverse in functie de compozitia lor, si cu o consistenta lichida.
Ideal ar fi sa fie aplicata dupa baie, cand pielea este inca usor umeda si umiditatea din aer este crescuta pentru ca umectantii si ingredientele care mentin apa la suprafata epidermei din compozitia lotiunii preiau apa din atmosfera si o aduc la suprafata pielii si in profunzimea ei. Intr-un climat uscat aceste ingrediente ar fi mult mai putin eficiente si ar putea chiar sa duca la deshidratarea pielii.