| mikiela a întrebat:

Ce exercitii fizice imi recomandati pentru subtierea picioarelor?

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Exercitii pentru picioare de invidiat

Exercitiul 1
a) Stai in fata unui scaun, tinand marginea acestuia
b) Inalta-te pe varful degetelor cat de mult poti, ajungand astfel in pozitia de stand in varful picioarelor
c) Coboara calcaiele usor
d) Relaxeaza-te. Apoi repeta de 20 de ori.
e) Fa acelasi lucru cu gleznele departate si degetele de la picioare apropiate
f) La sfarsit, repeta exercitiul cu gleznele alaturate de inca 20 de ori.

Exercitiul 2
a) Intinde-te pe spate, pe podea
b) Extinde cat poti de sus piciorul stang, cat mai drept; pe cel drept, indoaie-l de la genunchi, ca si cand ai pedala. Schimba pe rand pozitiile, ca si cand ai merge pe bicicleta
c) Ai grija sa nu ridici bratele si soldurile de pe podea
d) Repeta de 25 de ori miscarea.

Exercitiul 3
a) Aseaza-te intinsa pe o parte astfel incat corpul sa fie perpendicular pe suprafata podelei
b) Sprijina-te pe antebratul drept
c) Tine picioarele drepte cu varfurile perfect intinse
d) Balanseaza piciorul drept sus si jos
e) Repeta miscarea dar tragand varful piciorului spre tine
f) Intoarce-te pe partea stanga si repeta miscarea cu piciorul drept.

Exercitiul 4
a) Aseaza-te culcata pe partea stanga
b) Intinde-ti picioarele in fata, astfel incat sa fie perpendicular pe restul corpului
c) Indoaie piciorul stang pana cand gamba face un unghi de 90 de grade cu coapsa
d) Balanseaza piciorul drept in sus si in jos, tinand varfurile perfect intinse
e) Intoarce-te apoi pe partea dreapta si repeta miscarea cu piciorul stang.

Exercitiul 5
a) Aseaza-te culcat, pe burta
b) Ridica piciorul la spate cat de mult poti
c) Repeta miscarea pentru fiecare picior in parte, de cate 10 ori

Exercitiul 6
a) Seamana foarte mult cu exercitiul anterior, doar ca ai nevoie de un scaun
b) Aseaza trunchiul pe un scaun si mainile lateral
c) Ridica pe rand, cate un picior, cat de sus poti
d) Miscarea trebuie repetata de 20 de ori.

Sursa:www.csid.ro

...si bineinteles sa alergi mai mult.

| Elly213 a răspuns:

Genoflexiuni(le urasc)

| kittiecat a răspuns:

Pai poti sa faci cardio, spining etc.

| iPhone_3149 a răspuns:

Sa alergi...straight face

| FlaviaaXoxo_1740 a răspuns:

Poi sa alergi multt`...Adica si eu tot asa am facut si am descoperit rezultate bune`happy