| stoicism a întrebat:

Ce faci daca ti se infecteaza zona in care ti-ai facut un piercing?

Răspuns Câştigător
| Daniela_salajan a răspuns:

Te duci la medicul de familie sa-ti dea o reteta de antibiotic si sa vada daca n-ai nevoie de tratament chirurgical. Pana ajungi la medic (maine, nu saptamana viitoare) pui gheata pe locul infectat.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu recomand creme pe plagi infectate. Grasimea din crema tine infectia pe loc, nu permite curatarea zonei. Cremele sunt pentru tegumente intacte, pe plagi se pun solutii apoase, gen Rivanol sau Betadina.
Scuze ca m-am bagat sa contrazic pe cineva, dar stiu din experienta profesionala cele zise mai sus.

pupimik
| pupimik a răspuns:

In primul rand scoti pierce-ul si dezinfectezi zona.Mergi la farmacie sau medicul de familie...si ceri ceva crema pentru asa ceva.

| Swabia a răspuns:

Mergi si il f**i pe ala/aia care ti-a facut pierce`ul ca nu ti-a dat destule sfaturi si cel mai probabil tii l-a facut cu un ac murdar! Piercingul implica riscuri, cum ar fi de exemplu pericolul contractarii unor boli precum hepatita B, hepatita C, SIDA, cardiopatie si unele reactii alergice...Este evident ca aceste probleme pot aparea in cazul in care acest procedeu nu este facut intr-un studio de specialitate, cu ustensile perfect sterile si tinind cont intocmai de regulile de igiena ce se impun...
Daca este vorba de un pierce in ureche, nas, sprancene foloseste o solutie de benzalconiu sau sapun antibacterian lichid.
Daca este vorba de un pierce in limba sau buze clateste frecvent gura cu apa de gura antiseptica.
Daca este vorba de un pierce in buric trebuie curatat de doua ori pe zi pe toata perioada necesara.

carla
| carla a răspuns:

Intai fugi la medic apoi te gandesti de 1000 de ori daca mai vrei sa repeti faza.

assiris
| assiris a răspuns:

Poate ca ar trebui mai intii sa-ti vina ceva minte la cap si apoi mergi la medic sa vada ce-i de facut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toti va dati cu parerea dar care stie cu adevarat ce se face?

| Daniela_salajan a răspuns:

Folosesti unguente cu antibiotice: kanamicina, chestii de genul asta. Intreaba la farmacie si iti vor recomanda ceva bun.

| Relu a răspuns:

Te duci la doctor!