| oceanoflove a întrebat:

Ce imi recomandati pentru tenul gras? Mentionez ca am fost la dermatalog ca sa imi tratez alte probleme ale fetei si i-am zis ca am si tenul gras si mi-a recomandat sa iau comprimate de zinc. Dar nu da rezultate. Am ajuns sa ma demachiez cu otet de mere si sa folosesc o crema de noapte pentru ten gras optimals de la oriflame. Mi se ingrasa chiar si cand nu sunt machiata si de obicei nu folosesc prea mult machiaj doar fond de ten. Insa nu am mai putut sa ajung la dermatolog din cauza lipsei de timp. Ce recomandari aveti?

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu mai folosi cremă noaptea și mai ales de la porcării tip oriflame și avon, ia dermato cosmetice calumea de la avene, bioderma, la roche possay și alte firme de genul. spală tenul când ajungi acasă cu gel de curățare (După demachiere) iar dimineața e suficient să-l cureți cu apă micelară pe care după îți recomand s-o clătești. pe timpul zilei cremă hidrantată pentru ten gras + spf indiferent de vreme iar seara dacă ai tratament pentru ten folosește-l pe ăla

| Adry05 a răspuns:

Aș vrea să-mi pierd timpul cu tine înjurându-te cum tu zici acolo rolling on the floorDar din păcate nu mi-ai oferit șansa asta că mi-ai dat imediat ignore. Du-te și plângi acolo în bula ta de săpun roz (cu care probabil te și speli pe față)

| ancaval a răspuns:

Fără creme. Spală-te cu apă și săpun.

| Adry05 a răspuns (pentru ancaval):

Ai citit măcar ce am scris sau doar te caracterizează atitudinea de copil prost de 5 ani care dă ce primește?
Cum naiba să-i spui să nu se dea cu cremă?! Tenul gras trebuie hidratat și el ca orice alt ten că altfel produce și mai mult sebum deșteapto ce ești. Și săpun nu se pune niciodată pe față, doar săpun special făcut pentru ten.
dar normal că la ce prostii ai scris acolo răspunsu meu ți se pare eronat. Tu crec îți dai și cu nămol din fața blocului din baltă pe față că ai auzit că nămolu e bun pentru ten. 'drecu de proaste

| ancaval a răspuns (pentru Adry05):

Hmmm. Mult ai scris. Ai chef de vorbe? De ce înjuri? Ești agitată? Nervoasă?
Ce dai, aia primești! Mi se pare corect.

| ancaval a răspuns (pentru Adry05):

Te invit în lista mea de ignor. Cum ar fi să-mi pierd timpul cu tine? M-aș jigni singură!

| BuBBlesykeSs a răspuns:

Niciodata nu o sa scapi de tenul gras doar il poti tine sub control ....pentru ca si eu am tenul gras.
Eu folosesc un gel de curățare a fetei de la bioderma si este special pentru sebum, si tenul gras ...in rest fa ti niste măști găsești o grămadă pe google dar sa specifici acolo pentru tenul gras. Si sa eviți măștile grase gen ulei de măsline etc.

| 70gabriela70 a răspuns:

Încearcă produse pentru ten grad de la Yves Rocher sau Gerovital, sunt super bune.