| simona019 a întrebat:

Ce inseamna regenerarea parului?

6 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Firul de par creste dintr-un folicul, atunci cand e rupt din radacina parul mai are sanse sa creasca din nou din acelasi folicul si asta inseamna ca se regenereaza.

| pietrean a răspuns:

Regenerarea parului inseamna,caderea firului de par din diverse cauze(par uscat, prea mult sebumm, lipsa vitamine si minerale(A, B6, E,Zn,Se),alimentatie necorespunzatoare,dereglari hormonale,sres prelungit,etc si cresterea altor fire de par,dupa remedierea cauzelor.
Oricum, firele de par, pot cadea fara un motiv anume, dar fara a intra in panica, deoarece este normal sa cada 10-30 fire pe zi.Dar vor creste altele, in cazul in care organismul este bine hranit, parul este corect spalat.

| Bianca306 a răspuns:

Adica a se reface

| simona019 explică (pentru Bianca306):

Iti cad firele moarte si iti cresc altele? asa am auzit

| chitaramea a răspuns:

Adica se reface. o sa creasca la loc

| Pandacorn696 a răspuns:

Se refacebig grin