| unreadfire a întrebat:

Ce lucruri sunt importante pentru make-up? De ce am nevoie pentru a începe sa ma machiez?

8 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Machiajul poate varia, de la unul simplu, până la altul ceva mai complex.
Depinde in mare măsură, atât de priceperea ta, cât și de gusturile tale.
Inainte de make up, nu uita sa iti cureti tenul si sa hidratezi atat tenul, cât si zona ochilor (folosind o cremă special concepută pentru această zonă).
Pentru un machiaj simplu, ai nevoie: fond de ten, pudră, blush, pudră de contur, iluminator, o paletă de farduri de pleoape, ruj sau balsam de buze, fard pentru sprâncene, mascara.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Rimel, fond de ten, pudră compactă, ruj, tuș de ochi, ojă sa i ti faci manichiura si pedichiura cu aceeasi culoare nu la mîini sa ai ojă roz si la picioare sa ai ojă roșie, baton corector pentru cosuri daca ai, ce varsta ai tu? Mai poti folosii luciu de buze.

| unreadfire explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am 17 ani, deci am coșuri de obicei când sunt pe ciclu

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru unreadfire):

Pai da ca se datoreaza schimbarilor hormonale de la ele ai coșuri, normale pentru varsta ta.

| DeeDee817 a răspuns:

Lista e foarte lunga...
1 ai nevoie de pensule, poți sa îți iei set (e mai ok părerea mea) sau individual sa le iei una câte una.
2 Primer (baza de machiaj)
3 fond de ten
4 corector de ochi
5 paleta de contur
6 blush (fard de obraz)
7 iluminator
8 un produs pentru sprâncene
9 rimel
10 gene false
11 adeziv pentru gene false
12 pudra de fata
13 o paleta de farduri sau 2 una cu culorii pamantii și una mai colorata
14 pigmenți sau glitter
15 rujuri mate, sidefate, luciu de buze
16 tuș de ochi
17 buretel pentru aplicarea fondului de ten
18 fixator pentru machiaj
Multă cheltuiala dar sa îți iei ceva calitativ

| BlindMirror a răspuns:

Cel mai important este să ai cap, la propriu și la figurat. Ai?

| AnImElOvErBuTiDkQ7 a răspuns:

Depinde de stilul tau, mie imi place natural pentru ca e doar un pic de gloss si blus (nu stiu daca asa se scrie ), dar tie daca iti place mai complex, folosesti fond de ten, blus, o crema speciala, gloss, eyeliner. Sper ca te-am ajutat! happy

| Adelamaria16 a răspuns:

Pai ai nevoie de fond de ten?
Eu când am început să mă machiez am inceput cu un fond de ten și după eyeliner după vezi tu?
Un lucru important nu știu ce să zic...să îți faci pe placul tau?