| andra_2717 a întrebat:

Ce masti facute in casa recomandati pentru tenul gras si acneic?

1 răspuns:
| IoanaTempah a răspuns:

Buna big hug

Masca cu argila ( argila cosmetica ) : Se recomanda oricarui tip de ten, este foarte utila si nu costa deloc mult. Aceasta masca usuca tenul si lupta impotriva acneei. Pentru tratamentul acneei se amesteca doua lingurite de argila cu cateva picaturi de apa plata sau apa de la robinet pana se obtine o pasta. Se amesteca cu o lingura de lemn sau ceramica iar bolul in care facem compozitia trebuie sa fie de sticla. Dupa ce am obtinut o pasta se intinde pe fata, evitand zona ochilor si se asteapta sa se usuce, dupa care se indeparteaza cu apa calduta. Se procedeaza la fel si pentru ten normal, dar in loc de apa folosim suc de morcov, telina, pepeni, piersici, lapte, ulei de masline si smantana pentru a hidrata tenul, iar pentru tenul gras se amesteca cu suc de citrice rosii sau struguri. Pentru tenul gras se face o cura de 7 zile de masca cu argila si apa de la robinet, iar pentru celelalte tipuri de ten de 3 ori pe saptamana.