lolita
| lolita a întrebat:

Ce parere aveti despre femeile care dupa casatorie sau nastere nu se mai ingrijesc? Femei de 30 de ani care afirma ca nu mai au pretentia sa mai arate ca la 20? Parerea mea este ca ar trebui sa ne ingrijim la toate varstele si sa nu ne lasam fizicul sa-si faca de cap.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred mai degraba in masurile de igiena, decat in ingrijirile alea pretentioase. Adica o femeie trebuie sa fie curata, epilata, cu parul curat si mirosind frumos, cu unghiile si pielitele taiate atent si asta e suficient. Eu nu ma machiez (doar la mari evenimente) si nu imi dau cu creme, lotiuni si alte chestii. Cu toate astea, de curand un elev al sotului meu i-a spus: "domn profesor, v-am vazut pe strada cu o fata". El i-a spus ca era sotia lui si elevul a zis: "asa de tanara?" Desi am 31 de ani...

11 răspunsuri:
| Emeraude a răspuns:

Hmm, probabil se gandesc ca "vanatoarea" lor a luat sfarsitrolling on the floor, si-au gasit prada si nu mai au pentru ce sau pentru cine sa se ingrijeasca, avand impresia ca barbatul de langa ele le iubeste asa cum sunt (ceea ce e adevarat, dar nu inseamna ca trebuie sa uiti de tine). In plus, prioritatile, chiar si bugetul familial se schimba, intervine si lipsa timpului...sunt multi factori care determina o femeie sa renunte la a se ingriji.Cu toate astea, regula nu se aplica in toate cazurile.Eu, ca femeie, nu voi renunta sa am grija de mine nici la 80 de ani, chiar daca voi deveni o fosila careia ii lipsesc doar cele 4 scanduri laterale...

Abh
| Abh a răspuns:

Nu moare nimeni daca isi aranjeaza unghiile, foloseste o crema antirid dupa 30 de ani, se tunde regulat, se imbraca decent. Chestia asta tine de "self-respect", nu o faci neaparat numai pentru cel de langa tine. O faci ca sa te simti bine in pielea ta. Am vazut femei de 30 de ani, care aratau de50, ingrozitor, cu sprancenele ca de barbat, carunte, latoase, cu unghii neingrijite, de haine nici nu mai vorbesc, iar de mirosul de transpiratie insuportabil, nici atata. O femeie trebuie sa se ingrijeasca in limitele bunului gust, pana moare.

| Arthur a răspuns:

E probabil o chestie psihica, e vorba de perioada cand probabil acea femeie are anumite 'caderi '. Trebuie sa inteleaga si sa lupte pentru a-si pastra imaginea de pana atunci in cadrul societatii, in fata sotului si in fata copiilor nu in ultimul rand.

mira
| mira a răspuns:

Este o atitudine condamnabila si generatoare de multe insatisfactii si suferinte.

| lola a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa te ingrijesti oricand chiar daca ai 60 de ani.Nu neaparat sa arate ca la 20...sa se ingrijeasca "specific" varsteilaughing nu ca unele vecine de-ale mele care stau in halatu cu care dorm toata ziua.
E adevarat ca dupa ce ti-ai gasit prieten/ sot, ai tendinta sa o lasi mai moale cu aranjatul [experienta blushing] dar sa zicem ca mi-am revenit repedelaughing

| antonia09 a răspuns:

Ai dreptate in ceea ce spui, insa odata cu varsta iti va fi oarecum imposibil sa iti mentii trupul la fel ca la varsta primei tinereti. Cheia pentru a te mentine mereu in echilibru este sa mentii greutatea corpului la o valoare cat se poate de acceptabila.

| deejayra a răspuns:

Ca tot veni vorba, nu numai femeia ar trebui sa se ingrijeasca
Ia uitati-va la barbatul asta, are 72 de ani...eu i-am dat 40. Ce baba nu si-ar dori asemenea barbat. http://www.youtube.com/watch?v=iUvjXQHt6QQ

| Decebal a răspuns:

Astea' nu-s femei ci vaci!laughing Femeia trebuie sa fie frumoasa si la 40! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate. dar dupa casatorie, nici interesul nu mai e acelasi, fiindca noi iubim fiinta nu vopselele si toalele dupe voi.noi iubim sotia si mama copiilor nostri. de asemenea bugetul are alte prioritati, decat aranjarea exterioara a fiintei. se duce spre aranjarea interioara a locuintei, spre copii.nu e bine ca o femeie sa se neglijeze si sa arate ca o toapa. fiindca de aia se duc barbatii la altele. dar asta implica si oleaca de ingrijire, moralitate, dragoste in cuplu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ele de 3 sau 40 care vor sa arate de 20 sunt penibile, dar femeile care au 30-40 de ani si isi arata varsta sunt femei cu bun simt. Lolita ai copii? ai alaptat? ai muncit vreodata fizic mai mult decat un barbat? ai muncit la 45 de grade? la lopata? in fata cuptorului de gresie la 1300 de grade celsius? ai spart cu picamarul, pietre, pana ai avut hemoragie? ai desfundat in gradina? ai facut shapa la mana? vezi tu, intrabarea asta e exagerata, fiecare se vede frumoasa asa cum e, ca are 95 de kg sau 112 kg.Frumusetea trece Lolita, sa fii om niciodata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frumusetea-i trecatoare!