| Adry05 a întrebat:

Ce parere aveti despre produsele Balea? (firma din DM)

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| SandraPparalelipipedop a răspuns:

Ieftine pentru bugetul tuturor, insa in comparatie cu alte firme, calitatea produselor Balea nu este tocmai cea mai buna.
Eu personal am testat diferite produse Balea, dintre care mastile pentru un ten mai frumos, m-au dezamagit fara cuvinte.
Nici un rezultat dupa aplicarea acestora..in cazul sorei mele ii stricase fata umpland-o cu pete rosii.
Sampoanele au un miros frumos, dar fac matreata.
Fond-urile de ten, sunt ca faina dupa un timp pe fata.
Rujurile, luciurile etc. nu tin nici macar jumatate de zi dupa aplicare.
Despre genele false si unghiile false, pot spune ca nu-s de nimic.
Lacurile la fel... sunt dar, si produse bune de care sunt multumita.
Sfatul meu este, la preturi atat de mici, sa experimentezi ce doresti pe propria ta piele.

O seara faina! happy

12 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

In Germania firma Balea este cea mai ieftina de pe piata, un sampon sau gel de dus incep de la 0, 45 euro centi. De la Balea am folosit numai gelurile de dus si sarurile de baie de care sunt foarte multumita, in schimb am testat un deodorant antiperspirant si nu am fost atat de incantata, am preferat unul de la alta firma cu 1 euro mai scump si care chiar isi facea treaba peste zi. De restul nu am indraznit, prefer sa dau un ban mai mult si macar sa faca treaba. Acum fiecare de persoana in parte si de tipul ph-ului pielii, unele reactioneaza urat de la ele, altele mai putin si alte sunt multumite de produse.

| Gonrax a răspuns:

Am avut săpun lichid de la Balea laughing, și ce pot spune, este o firmă ok.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt la fel ca orice firma drugstore, au produse bune si produse mai putin bune. Eu toate produsele pe care le-am incercat de la ei le-am luat dupa ce m-am asigurat ca au ingredientele ok ca sa nu ma trezesc cu nu stiu ce minuni pe fata.

| Adry05 explică (pentru anonim_4396):

Eu mi-am luat un ser de fata de la ei. Ai incercat asa ceva?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adry05):

Nu, care este numele complet al produsului?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adry05):

Asta e lista de ingrediente, ingredientele sunt listate in ordinea descrescatoare a cantitatii. Crema e ok pana pe la sfarsitul listei, acolo se regasesc multe ingrediente sensibilizante cu rol parfumant care dauneaza tenului mai ales daca aceste ingrediente sunt expuse aerului ( ceva inevitabil ). Nu ti-as recomanda sa o folosesti pe ten, mai ales daca il ai sensibil.

WATER - este intalnita in majoritatea produselor

CYCLOPENTASILOXANE - este un emolient ( emolientii ajuta la mentinerea nivelului optim de hidratare, inmoaie si catifeleaza pielea - sunt foarte benefici pentru tenul uscat)

GLYCERIN - este un ingredient reparator care reface matricea intercelulara ( matricea intercelulara este agresata de curatarea excesiva a pielii, caldura artificiala, soare, exfoliere mecanica, ingrediente iritante si de aerul conditionat - daca ai avut tenul uscat, cu sau fara descuamari, stii cum arata o matrice celulara afectata ) si ajuta pielea sa arate mai tanara. Este un ingredient foarte bun in cremele hidratante.

DICAPRYLYL ETHER - emolient

BUTYLENE GLYCOL - imbunatateste textura produselor cosmetice

TOCOPHERYL ACETATE - este de fapt vitamina e, un bun antioxidant

PANTHENOL - poarta si denumirea de pro-vitamina B5, este un umectant ( atrage si mentine umezeala astfel pielea ramane hidratata la suprafata), are efect reparator, calmant, hidratant si anti-inflamator. Ajuta la vindecare leziunilor mult mai repede si accelereaza regenerarea pielii.

ARGANIA SPINOSA KERNEL OIL - agent de ingrijire a pielii, emolient

PLANKTON EXTRACT - este un extract din plante, mai precis alge, dar nu exista studii care sa ateste ca ar avea vreun beneficiu pentru piele - cel putin nu este iritant.

METHYLPROPANEDIOL - este un ingredient hidratant ( lasa pielea neteda ), dar e folosit si ca solvent si poate ajuta la absorbtia altor ingrediente

AMMONIUM ACRYLOYLDIMETHYLTAURATE/VP COPOLYMER - este un polimer care ajuta la imbunatarirea texturii - o ingroasa

DIMETHICONE - este un tip de silicon, este utilizant ca si emolient in produsele hidratante dar si in alte produse din industria cosmetica ( in bazele de machiaj de exemplu), el formeaza o bariera permeabila si previne pierderea umiditatii, dar in acelasi timp confera si o senzatie matasoasa

XANTHAN GUM - este folosit pentru ingrosarea texturii, stabilizarea emulsiilor si au proprietatea de a modifica interactiunea dintre particulele solide si mediul lichid ( ex: ulei -apa )

^ Pana aici toate ingredientele sunt sigure

PARFUM ( iritant! ) - sub acest cuvant se ascund sunte de componente chimice individuale, nedeclarate ( naiba sa-i ia, cred ca nu le-ar incapea lista de ingrediente pe ambalaj daca ar scrie si ce contine acest " parfum " ), care sensibilizeaza si irita pielea. Personal, prefer sa nu aplic produse cu acest ingredient pe ten, decat daca este ultimul pe lista de ingrediente si acel produs nu mai contine alti iritanti

PHENOXYETHANOL - conservant, este considerat unul din ingredientele cu rol de conservare care are un grad mic de sensibilizare a pielii

CAPRYLYL GLYCOL - este un conservant si agent de ingrijire a pielii, antimicrobian, imbunatateste eficacitatea conservantilor din cosmetice si imbunatateste aspecul pielii uscate prin reducerea descuamarilor

GERANIOL ( iritant! ) - este un ingredient cu de parfumare, sensibilizeaza pielea mai ales daca ai un ten sensibil

LINALOOL ( iritant! ) - sensibilizant pentru piele cu rol parfumant

CITRONELLOL ( iritant! ) - sensibilizant pentru piele cu rol parfumat

LIMONENE ( iritant! ) - sensibilizant pentru piele cu rol parfumat, ajuta la intensificarea penetrarii pielii a altor ingrediente - ceva ce nu-ti doresti avand in vedere ingredientele iritante de mai sus.

TOCOPHEROL - antioxidant, vitamina e

| Adry05 explică (pentru anonim_4396):

Iti multumesc mult de tot pentru raspuns! Mi-ai putea recomanda te rog un ser pentru fata dar pe care sa nu dau exagerat de mult? Mie mi-a placut cum se vede tenul dupa, parca e ceva mai stralucitor de cand folosesc. Am tenul mixt, cu usoare tendinte de ingrasare in zona T.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adry05):

Folosesti argila in zona T?

Nu am folosit seruri pana acum, uite ce am gasit :

Seruri faine stiu ca facea tipa asta ( foloseste ingrediente active si nu foloseste iritanti ), dar nu stiu daca mai comercializeaza produsele facute de ea :
http://sanzienesimatraguna.blogspot.ro/......-pure.html
https://www.facebook.com/pg/SanzieneSiMatraguna/about/?ref=page_internal

Un ser fara iritanti am gasit la olay, majoritatea gasite pe net contin parfum :
http://www.cel.ro/......iEyNzIp-l/
http://www.georgiasmirror.com/......-free.html

" Acest ser le-a facut pe toate pentru mine! Un produs cu adevarat miraculos, aflat pe lista de „recomandate" a Paulei Begoun, acest ser mi-a transformat complet tenul in cateva luni. De unde anul trecut pe vremea asta ma vaitam ca nu exista pe lume ten mai gras ca al meu, acum, dupa o ingrijire blanda, lipsita de iritanti, moaca mea e chiar cuminte, normala, fara exces de sebuum. "
Sursa : http://bluekittyblog.blogspot.ro/2012/01/preferatele-anului-2011.html

Poti sa te uiti pe aici, toate produsele de pe pagina aia au lista de ingrediente fara iritanti :
http://www.beautypedia.com/......are/Serums

| Adry05 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult de tot! Esti o binecuvantare pentru site-ul asta. laughing
Sa ai o seara cat mai frumoasa!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adry05):

As fi fost o binecuvantare daca serul ala era pe stoc, mi-au dat mail cei de la cel.ro ca nu il mai au pe stoc. Cred ca i-au schimbat formula si i-au marit si pretul intre timp, iar de cumparat din magazinele fizice sau online din Romania eu nu il gasesc. Cei de la DM mi-au zis ca nu mai comercializeaza firma asta, s-o fi retras din Romania - habar nu am. :|
https://www.olay.com/......rance-free

Am mai dat si peste serul asta care pare " parfum", dar am impresia ca lista de ingrediente trecuta este doar a celor active. Le-am dat mail, daca imi raspund si e ok produsul la ingrediente te anunt. Dupa toate cautarile mele am impresia ca toate serurile faine se gasesc pe site-urile straine. :))

https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10054307

Imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult, o zi faina sa ai si tu. :-*

| asdfq a răspuns:

1. Firma e Balea, DM e distribuitorul
2. Sunt produse foarte bine vazute si chiar eficiente