| Cătălina1115 a întrebat:

Ce părere aveți despre Zyneryt?
Voi cum l-ați folosit?
Ce rutina a îngrijirii tenului aveți?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Nu cred ca va da rezultate pe termen lung, intr-un fel usuca cosurile, dar acneea nu este o problema la suprafata pielii ci din interior, poate fi bacteriana sau o dereglare a glandelor sebacee care produc mai mult sebn decat este necesar pentru ca si ele sunt anormal dezvoltate adica mai mari in diametru decat daca ar fi normale.
A te da cu tot felul de solutii este apa de ploaie, asta nu inseamna ca nu e bine sa ai o igiena buna a tenului, adica sa te demachiezi cum trebuie, sa folosesti o solutie cu apa termala pentru curatarea tenului, apoi poti aplica acest produs zyneryt.
Sper ca vorbim despre modul solutie, din cate stiu mai exista si pastile, in trecut am folosit si eu solutia dar a fost fix pix.
Ce pot spune ca da rezultate sunt produsele ce contin retinol, cauta creme anti-acnee daca ai posibilitatea sa le cumperi din afara creme ce contin RETINOIZI, acestea chiar dau rezultate, in schimb nu recomand retinoizii pastile pentru ca fac foarte mult rau.
Daca ai 2-3 cosuri care tot ies asa de capul lor si nu vor sa treaca cu aceste creme cu retinoizi trec garantat, eu vorbesc din testari proprii nu de pe net.
Inainte se gasea o crema si la noi se numea RetinA, dar nu se mai produce, vezi ce tara o produce si prin cine poti sa cumperi, garantat te ajuta.

| Cătălina1115 explică (pentru Simpatic):

Am întrebat și de ce rutina de îngrijire aveți.

| Simpatic a răspuns (pentru Cătălina1115):

Pai cred ca cea mai buna ingrijire a tenului consta in faptul sa nu pui mana pe fata des, si atunci cand o faci sa fie spalate mainile.
Pe de alta parte se recomanda zilnic spalarea fetei cu acea apa termala de care spuneam, gasesti sute de tipuri in farmacii gen sensiblu (si nu numai).
Poti folosi si acest Zyneryt, daca imi aduc aminte bine se foloseste seara, iar a doua zi dimineata dupa ce faci rutina obisnuita sa folosesti o crema hidratanta, le recomand pe cele de la Roche Posay, scumpe dar bune.
Pe de alta parte nu ne-ai zis ce forma de acnee ai, daca acneea este vulgara (asa se numeste) adica forma avansata in care intreaga fata este plina de cosuri mari si care prezinta sau nu postule, uneori apar multe cosuri si pe spate, atunci este de domeniul dermatologului.
Am uitat sa mentionez ca la femei o a 3-a cauza a acneei (cele 2 le-am scris mai sus) poate fi hormonala, ceva cu chisturi ovariene daca imi aduc aminte bine ce am citit candva, dar nu te speria nu este neaparat cazul tau.
Daca mergi la dermatolog spune-i (si te sfatiesc sa citesti in prealabil despre retinoizi, sunt cele mai bune substante care iti pot face tenul perfect, eu am folosit si stiu ce vorbesc, doar ca greseala mea a fost ca am folosit pastile...si m-a costat mult ca si sanatate) in schimb cremele care contin retininol nu au efecte adverse decat iritarea pielii pe care o rezolvi cu o creama hidratanta.
Deci documenteaza-te despre retinA si ce continea ea pana sa dispara si de orice produse asemanatoare, vezi ca unele inca se comercializeaza pe olx daca nu ma insel is facute prin Ucraina sau de la rusi, altele sunt fostul brevoxyl si el un produs ce dadea rezultate, dar brevoxyl actioneaza diferit fata de cremele ce contin retinoizi!

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Absolut inutil în cazu meu.
Și nu mai asculta de creme din stânga și dreapta, dacă ai probleme cu coșurile du-te la dermatolog să-ți dea ceva exact pentru ce ai tu.

| Sonia822 a răspuns:

Incearca intai ulei de oregano de la fares, 15 lei. Se aplica strict pe cos. O a vezi ca o sa-ti treaca. E din plante, plantele ajuta mereu. E f concentrat, arde cosul. Nu se da pe restul fetei, decat daca sunt probleme grave, si doar diluat in cocos, argan, sau o baza soft

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie cu Zyneryt mi-au trecut cosurile. E foarte bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este in baza de alcool. Antibioticul oricum iti sensibilizeaza tenul, daca mai pui si alcool pielea o sa se descuameze excesiv, iar petele o sa se vindece greu. Daca ti-a recomandat dermatologul sa folosesti eritromicina (in urma unor analize de laborator cu recoltare din pustula care sa dovedeasca ca exista bacterii ce raspund la antibioticul ala! ) poti sa cauti o crema ce nu are alcool.