| LanguageMaster a întrebat:

Ce pot face ca să nu-mi mai pută picioarele?

23 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Solutie de formol 10%. Incercata de mine. Opreste transpiratia si astfel dispare mirosul. Eu mi-am dat seara de seara timp de o saptamana. https://bit.ly/3iMzl7R

| Celcestietot a răspuns:

Folosesti produse de ingrijire dupa spalat.

| Celcestietot a răspuns:

Faci vin cu picioarele?

| LPCTSTR a răspuns:

Igiena corecta, remedii de la raMLesS, speli incaltamintea mai des, schimbi sosetele mai des, folosesti pudra de talc.

| raMLesS a răspuns:

Le speli si le bagi intr-un lighean de apa calda cu bicarbonat.
Incaltarile daca ti-e lene sa le speli, poti turna in ele niste bicarbonat si sa le manjesti bine, iar dimineata dupa ce le scuturi, mirosul dispare ca prin minune.
In afara de asta, dupa cateva ore de purtat pantofii, iti schimbi sosetele si te speli pe picioare.

| raMLesS a răspuns:

Iti recomand sa aplici remedii de la Impersonal

| TamplaruAnisoara a răspuns:

E buna argila dizolvata in apa de spălat picioarele. La fel de buna este di Tinctură de Tuia. Se găsesc la magazinele naturiste.

| WhiteLife a răspuns:

Sunt spray-uri pentru asta, și în supermarket și în DM. Trebuie sa fie o igiena corespunzătoare, șosetele curate și încălțămintea spălată (cat se poate).

| NotNamed a răspuns:

Să te speli

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmmm... Spală-te bine, bine cu apă și săpun!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cateva lucruri simple pe care le poti urma daca ai probleme cu mirosul picioarelor :
- igiena zilnica, spalat si uscat bine mai ales zona dintre degete;
- atentie la unghii sa fie taiate si ingrijite;
- schimba ciorapii cat de des poti, cel putin o pereche pe zi daca esti activ si mai transpiri;
- incaltamintea sa nu fie prea stramta pentru ca iti va transpira piciorul mai des decat de obicei;
- poti incerca sa schimbi talpile interioare ale pantofului/adidasului sau chiar incaltamintea in sine;
- evita sa mergi descult, foloseste papuci;
- spray antibacterian sau dezinfectant.

| Irinelp a răspuns:

Schimbă șosetele în fiecare zi, schimbă încălțămintea adică să nu folosești în fiecare zi aceiași, cumpăra pudră specială contra transpirației de picioare care se pune în apă, spală-te în fiecare zi și încearcă pe cât posibil sa nu ai încălțăminte și șosete în picioare cât este ziua de lungă.

| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Exista spray-uri speciale pentru asa ceva. A folosit tatăl meu și într-adevăr erau bune happy.

| Dddonkey a răspuns:

Uleiuri esentiale pot fi bune pentru papucii, daca nu baga niste cojii de porticale, menta ceva miros puternic in papucii. Dar e important si ce material e papul, daca o fi material de foarte proasta calitate. Otetul ajuta iarasi la scos mirpsul. Si pe cat poti de mult lasa picioarele neacoperite mai ales daca porti papucii pe perioade lungi de timp, da-le timp sa respire oxigen. Spala te cat de des poti cu sapun curat natural( de casa daca poti) si pudra de talc dupa.

| svenhassel13 a răspuns:

Sa te speli

| svenhassel13 a răspuns:

Si mai găsești in farmacii pudra de talc

| LanguageMaster explică (pentru svenhassel13):

Pudra de talc este bună pentru asta?

| svenhassel13 a răspuns (pentru LanguageMaster):

Cea mai buna

| Hahahaihui a răspuns:

Bagă-le în congelator!

| Tyoi12 a răspuns:

Sa elimini mirosul de pe picioare.

| patrunjjel a răspuns:

Eu am folosit ceva ce am gasit la dm care se numeste Fresh Step.

| nvmDanny a răspuns:

Spală-te la picioare big grin