| anonim_4396 a întrebat:

Ce pot face ca sa scap de parul facial? Am 15 ani, si am o mustacioara. Inainte sa scap de ea vreau sa ma documentez bine, si sa aud cat mai multe pareri. Pielea mea este foarte deschisa la culoare, nu prea e sensibila, si am par blond inchis. Am prietene care se fac cu crema epilatoare, dar se fac foarte des- gen 4 zile-7 zile maxim. Plus ca le creste si mai rau dupa. O alta prietena se face cu benzi si trebuie sa astepte sa-i creasca inainte de a se face din nou. Cu ceara cred ca ma irit, plus ca la fel ca in cazul benzilor, trebuie sa astept sa-mi creasca iar, si e inestetic. Cu laserul mi-e frica ca nu prea da rezultate, pentru. ca nu este neagra si nici inchisa la culoare. dar se vede cam bine. Ce parere aveti de decolorare? As recurge la metoda aceasta, dar pentru o perioada foarte scurta, pana scap de ea. Si la salonul de cosmetica, cu ce ti-o ia, cat costa, si de cate ori trebuie sa te duci? [adica la cate saptamani] De asemenea, vreau sa stiu daca trebuie sa astepti sa-ti creasca prea mult inainte sa te duci. Multumesc anticipat! :*:*

3 răspunsuri:
| adorciocolata a răspuns:

Cea mai buna metoda este cea cu ceara (asa face la salon si costa pana in 10 lei). Nu, nu se va irita deoarece dupa ce iti ia mustata, te da cu o crema calmanta deoarece te va ustura putin dar o sa-ti treaca si pe urma te da cu un aparat sau o crema pentru a nu iti aparea bubite. Dar te mai poti da si tu pe langa cu o crema pentru a nu iti iesi bubite sau alte chestii de genul (gasesti in farmacii). Trebuie sa te duci la 3-4 saptamani (cam o data pe luna). Si nu, nu o sa astepti sa-ti creasca prea mult deoarece oricum mustata creste. Dar, nu iti recomand sa te razi cu lama deoarece iti va creste si mai mult dupa (valabil si pentru picioare sau zona axilara si inghinala). Poti folosi si benzile depilatoare de la Veet. Sunt destul de bune dar ai grija sa te uiti la instructiuni. Despre decolorare nu stiu ce sa spun deoarece nu am incercat. Oricum, cum am mai zis, cea mai buna metoda este epilarea cu ceara. Sper ca te-am ajutat!

| romancuta02 a răspuns:

Buna! Eu una imi iau mustacioara cu ceara dinaia care se incalzeste (scrie pe cutie ca are ceara de albine), eu una nu m-am iritat niciodata de la ea, in schimb cand ma faceam cu benzi cu ceara ma iritam de numa. Ma fac cu ceara cam la o luna, o luna jumate chiar fiindca firele de par sunt mai rare si nu imi cresc repede. pa pa

| sarpe65 a răspuns:

Poti scapa de par cu ulei de furnici definitiv http://www.okazii.ro/......a112635170