|

Ce pot folosi si eu pentru păr tocit si deshidratat? Am folosit multe măşti si tipuri de sampoane, iar acum folosesc ulei de cocos, de aprox 2 săptămâni dar nu vad vreo diferenţă, mentionez ca l-am mai si tăiat!

2 Raportează Evaluează
Răspuns Apreciat de Editori
| a răspuns:

Parul deshidratat are nevoie de un produs hidratant in primul rand, apoi poti sa sigilezi parul cu un ulei pentru a pastra hidratarea.

Renunta complet la orice sursa de caldura, produse de styling, sampoane uscate ( sunt o combinatie de gaz, alcool si parfum, n-ai nevoie de asa ceva ), vopsea, decolorant, balsame de par sau masti care contin alcooli care degradeaza, parfum, menthol, lemon oil, citrus oil, uleiuri esentiale etc - cam tot ce e prin comert in materie de ingrijire a parului contine iritanti care doar favorizeaza degradarea parului, trebuie sa eviti cat mai mult sa aplici ingrediente care doar te saboteaza. 

https://static1.squarespace.com/static/57603f8ef8baf3e5ddea8ade/t/5a8772e2f9619a0752fee343/1519512299352/alcohol+in+skin+care?format=500w

Mergi sa te tunzi constant, daca ai varfurile despicate ele o sa continue sa se despice si o sa fie necesar sa tunzi mai mult dintr-o data din el daca il lasi asa. 

Foloseste o perie din par de mistret si mereu parul se descurca de la varfuri urcand in sus ca sa nu tragi sau incurci mai rau, cu cealalta mana tii bine parul in pumn ca sa nu tragi de radacina cand il descurci. 

Niciodata nu freci parul atunci cand il speli sau il usuci cu prosopul, mereu miscari blande si de tapotare. 

Ca sa ai parul sanatos trebuie sa te odihnesti suficient, sa te hidratezi si sa ai o alimentatie echilibrata. Parul are nevoie de biotina, antioxidanti, coenzima q10, omega, seleniu, magneziu, zinc si vitaminele a, c si e. Mergi sa-ti faci analizele ca sa depistezi o posibila carenta din vitaminele si mineralele responsabile pentru cresterea parului. Rapiditatea cresterii parului este si de ordin genetic.

Masajul scalpului ajuta la stimularea parului, il poti face in timp ce iti samponezi parul si astfel il si cureti eficient. 

Ca si tratament : 

1. Pentru cresterea si sanatatea parului foloseste serul cu peptide de la The Ordinary, este pe baza de cafeina - eu am avut niste fiole cu activul asta si au ...2004 - 2107 + Vezi răspunsul întreg

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
1 răspuns:
| a răspuns:

Tunde ți vârfurile puțin la salon și în rest evita placa de par dacă poti

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează