| Doryyiina a întrebat:

Ce pot folosi si eu pentru păr tocit si deshidratat? Am folosit multe măşti si tipuri de sampoane, iar acum folosesc ulei de cocos, de aprox 2 săptămâni dar nu vad vreo diferenţă, mentionez ca l-am mai si tăiat!

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parul deshidratat are nevoie de un produs hidratant in primul rand, apoi poti sa sigilezi parul cu un ulei pentru a pastra hidratarea.

Renunta complet la orice sursa de caldura, produse de styling, sampoane uscate ( sunt o combinatie de gaz, alcool si parfum, n-ai nevoie de asa ceva ), vopsea, decolorant, balsame de par sau masti care contin alcooli care degradeaza, parfum, menthol, lemon oil, citrus oil, uleiuri esentiale etc - cam tot ce e prin comert in materie de ingrijire a parului contine iritanti care doar favorizeaza degradarea parului, trebuie sa eviti cat mai mult sa aplici ingrediente care doar te saboteaza.

https://static1.squarespace.com/......+skin+care

Mergi sa te tunzi constant, daca ai varfurile despicate ele o sa continue sa se despice si o sa fie necesar sa tunzi mai mult dintr-o data din el daca il lasi asa.

Foloseste o perie din par de mistret si mereu parul se descurca de la varfuri urcand in sus ca sa nu tragi sau incurci mai rau, cu cealalta mana tii bine parul in pumn ca sa nu tragi de radacina cand il descurci.

Niciodata nu freci parul atunci cand il speli sau il usuci cu prosopul, mereu miscari blande si de tapotare.

Ca sa ai parul sanatos trebuie sa te odihnesti suficient, sa te hidratezi si sa ai o alimentatie echilibrata. Parul are nevoie de biotina, antioxidanti, coenzima q10, omega, seleniu, magneziu, zinc si vitaminele a, c si e. Mergi sa-ti faci analizele ca sa depistezi o posibila carenta din vitaminele si mineralele responsabile pentru cresterea parului. Rapiditatea cresterii parului este si de ordin genetic.

Masajul scalpului ajuta la stimularea parului, il poti face in timp ce iti samponezi parul si astfel il si cureti eficient.

Ca si tratament :

1. Pentru cresterea si sanatatea parului foloseste serul cu peptide de la The Ordinary, este pe baza de cafeina - eu am avut niste fiole cu activul asta si au fost geniale, incontinuu imi cresteau fire de par noi in perioada aia.
https://www.bilenegre.ro/....../index.php

2. Pentru hidratare eu folosesc crema de fata si corp (da, ai citit bine ) baume hydratant de la Cerave fara parfum, o gasesti in diferite marimi, are ingrediente emoliente si care mentin hidratarea, contine si cateva ceramide care ajuta parul sa fie mai hidratat, stralucitor si il protejeaza de degradare (intr-o masura mai mica penteu ca nu sunt intr-o cantitate mare in produs ). Eu o aplic cu cateva ore inainte de spalarea parului, daca poti sa o tii mai mult de 2 ore e foarte bine. Dupa spalare (2 samponari ) parul este mult mai fin, foarte stralucitor, nu se mai electrizeaza si se descurca cu usurinta. Aplica crema pe firul de par de la ureche in jos, daca il ai degradat si mai sus aplici si acolo.

https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10057899

Intr-un castron adaugi cantitatea necesara de crema in care aplici 1 ml de keratina vegetala si 5-10 ml de ulei de borago - amesteci pana la omogenizare.

https://www.elemental.eu/......etala.html
https://www.elemental.eu/ro/401-ulei-de-borago.html

Ca si sampon foloseste Pellamar cu urzica, contine o cantitate mare de urzica ( chiar al 4 lea ingredient ) care are multe beneficii pentru sanatatea parului, arginina, acid lactic si alte ingrediente benefice.
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10048859

Pentru sanatatea parului poti sa bei ceai de urzica atata timp cat n-ai interdictie la el.

Ocazional poti sa iti faci masti cu galbenusuri de ou, miere diluata cu 1-2 linguri de apa si 1-2 lingurite de ulei. Poti sa aplici doar miere diluata cu putina apa, face parul foarte fin.

1 răspuns:
| Elena0523 a răspuns:

Tunde ți vârfurile puțin la salon și în rest evita placa de par dacă poti